„Vždy sadíme nějaké žijící osobnosti, která se zasloužila pro rozvoj regionu a zanechala v něm trvalou stopu – udělala nezištně něco dobrého pro jiné,“ řekl starosta Hrádku Robert Borski. Samotné kouzlo sázení stromů spočívá v tom, že jej zasadí oceněný společně se starostou té obce, ve které žije, nebo který jej nominoval. V neděli se sadilo těmto třem osobnostem: dlouholetému místostarostovi Jablunkova Stanislavu Jakusovi, dlouholetému starostovi Mostů u Jablunkova Augustinu Martynkovi a Václavu Laštůvkovi z Třince, který se zasadil za rozvoj Euroregionu Těšínského Slezska, dlouholetou přeshraniční spolupráci při upevňování česko-polských vazeb.

Za zrodem Aleje dobra stojí manželé Rychtárkovi ze sousední chaty Hrádek. Jejich myšlenka dostala čtyři roky nazpátek i podporu obce. Manželé Rychtárkovi věnovali pozemek pro výsadbu jabloní krajových odrůd, které lze v těchto polohách kolem 600 metrů nad mořem zdárně pěstovat. Alej dobra, kolem které vede turistická stezka na Filipku, nabízí procházejícím možnost odpočinku na stylových kamenných kvádrech. Samotná alej je netypická a stromy jsou sázeny ve třech řadách. Základ aleje byl „položen“ v listopadu 2014, kdy se sadilo prvních šestnáct jabloní. Proč 16? Právě tolik je obcí v tomto nejvýchodnějším regionu republiky. První stromy aleje vysadili starostové „své“ obci a každý rok se pak začalo vysazovat po dalších třech jabloních.

Annu Rychtárkovou v minulých dnech potěšilo, že Alej dobra byla přihlášena do soutěže Alej roku 2018. „Úplně mě to překvapilo, ale mile. Přihlásil nás nějaký pán a jsme v konkurenci 90 alejí z celé České republiky. Hlasuje se na internetu až do 4. ledna. Když už v soutěži jsme, budeme rádi, když nás lidé, kterým se alej líbí, podpoří na https://alejroku.cz/2018/alej-dobra,“ prozradila Anna Rychtárková. Hrádecká alej má podvědomí u turistů. Přispívají k tomu i cedulky na stromech s textem popisujícím danou odrůdu, a komu a kdy byl stromek vysazen.

Z Lysé hory se naskýtají zajímavé výhledy do údolí.
OBRAZEM: Začínají mrazy, Lysá zažila nejstudenější den v sezoně