Poslední výsadba jabloní v Aleji Dobra proběhla v listopadu 2016. Alej se tehdy rozrostla o tři nové stromky. Co se bude sázet letos se s jistotou ještě neví. „Každoročně jsou vysazovány tři jablůňky jako ocenění osobnostem, které udělaly něco nezištně dobrého pro druhé.

Letos vybrali starostové paní Helenu Szymeczkovou z Nýdku, která působila 54 let jako knihovnice. Dalším oceněným byl bývalý senátor Emil Škrabiš, který pomohl mnoha lidem nejenom z pozice senátora a třetím oceněným byl známý jablunkovský bluegrassový zpěvák, textař a zakladatel hudební skupiny Blaf Tomáš Tománek,“ uvedl starosta Robert Borski.

Ocenění vybírají vždy starostové šestnácti obcí Jablunkovska. Projekt odstartoval v roce 2014, kdy se vysázely první stromky Jabloní u kapličky sv. Isidora. Vznik aleje iniciovali Anna Rychtárková a Robert Borski.

Jabloně symbolizují Alej Dobra a do kamene jsou vyryty jména lidí i organizací z kraje, kteří k činům dobra nemají daleko. Alej se nachází jen kousek pod vrcholem Filipky. „Dnes roste v tomto sadu 22 druhů starých krajových odrůd jabloní. Všechny jabloně se těší výbornému zdraví. Letos budeme začátkem listopadu sázet znova tři odrůdy jabloní. Prozatím není jasné, která odrůda to bude a komu bude určena,“ dodal starosta Borski.

Stromořadí doplňuje plochý kámen postavený na výšku, který je umístěný v nejvyšším bodě daného místa, je otočen na severovýchod a symbolizuje vítání Slunce.

V Aleji jsou také kamenné lavice, na kterých si můžou odpočinout procházející turisté. Součástí turistické trasy mířící z Hrádku na Filipku jsou také dvě informační tabule. Jedna z nich je součástí Aleje a nabízí informace o jejím vzniku či které obci nebo oceněnému člověku stromy v aleji patří. Druhá je u zvoničky sv. Isidora a informuje o zajímavostech zmíněné zvoničky.

Součástí turistické trasy je také ohniště, které mohou zájemci libovolně využít.

Klára Kubiesová