„Nabízím náhradní díly na české poválečné motorky Jawy a ČZety. Některé díly vyrábím, jiné renovuji. Občas se dají sehnat i originální díly, ale za ty se platí zlatem,“ prozradil jeden z prodejců Vlastimil Š. z Tišnova. „Specializuji se hlavně na renovace tachometrů. Je to takové devatero řemesel, obaly bývají původní, jen opravené, výroba pozadí budíku je hlavně tiskařina, výroba vnitřku zase spíše hodinářská práce, uplatní se tu ale i zámečnické nebo brousičské řemeslo. Dělám to samozřejmě s nadšením, jinak by to ani nešlo. Sám mám doma také různé staré motorky, mým favoritem mezi nimi je asi ČZ 250 Sport vyrobená v roce 1968. Na ní občas vyjíždím i na výlety,“ dodal.

Na své si na burze ovšem přišli i kupující. „Mám doma několik veteránů, je mezi nimi například Jawa 250 z roku 1936 i nějaké Jawy 90. Jsou pojízdné, občas na nich vyrazím na výlet, vloni jsme třeba byli v Nitře. Náhradní díly na ně sháním na různých burzách a blecháčích, dá se říct, že si na nich vždycky něco vyberu,“ pověděl René Penzeš z Kunčic pod Ondřejníkem. „K veteránům mě přivedl asi před rokem kamarád. Teď už mám doma Jawu 350 Péráka, ČZetu 125 T, ČZ 125 C a také přívěsný vozík PAV 40, který je tak malý, že se na něj vejde jenom basa piv,“ řekl devatenáctiletý Jaroslav Ch. z Rožnova. „Když doma začnu nějakou motorku spravovat, rodiče se zlobí, že je z toho spousta špíny a nepořádku. Když ji ale dodělám, rádi se s tím potom všude chlubí,“ usmíval se mladý muž.

Na burze však v sobotu byly k vidění i skutečné skvosty. „Koupili jsme si zrovna asi za dvanáct tisíc starou ČZetu 125 T vyrobenou v roce 1948. Stála někde pod okapem, takže je trochu orezlá, ale to se spraví a za pár měsíců zase bude jako nová. Výfuk, řídítka a ráfky necháme pochromovat, sedlo potáhnout a motor zůstane původní, jen projde generálkou. Většinu dílů na její renovaci už doma máme. Asi se na ní projedeme, ale jinak je to sběratelský kus. Podobných už máme doma asi pět nebo šest,“ pochlubili se bratři Martin a Jaroslav Chumchalovi z Rožnova. „Prodávám motorku Jawu 555 Pionýr, kterou jsem nedávno zrenovoval. Sám také jezdím jen na Pionýrech. Pro sběratelství veteránů jsem se nadchl, je to správný koníček,“ ukazoval krásnou nablýskaně červenou malou motorku Václav Sklář z Bašky. „U nás v Krmelíně máme partu kamarádů veteranistů, se kterými společně jezdíme na různé srazy, závody a soutěže veteránů v jízdě pravidelnosti a zručnosti po celé Evropě. Získali jsme v nich už řadu pohárů. Já sám mám několik motorek, ale nejraději mám asi Jawu 350 Panelku z roku 1961, jezdívám na ní na výlety po celé severní Moravě,“ prozradil Aleš Maralík z Krmelína.