Významná úspora

Obec nad projektem energetické soběstačnosti uvažovala už od roku 2021, kdy padly první úvahy. „Podařilo se nám získat významnou dotaci na vybudování fotovoltaické elektrárny, proto i realizace projektu po schválení všech potřebných náležitostí byla blesková,“ říká starosta obce Pavol Lukša o 192 solárních panelech na školní střeše, které byly už za deset měsíců od podepsání smlouvy s dodavatelem instalovány.

Dotace ze SFŽV

Fotovoltaika pro základní školu je financována ze Státního fondu životního prostředí, z prostředků modernizačního fondu. Dotace činí téměř 3,8 milionů korun. Zbytek, necelých 7 milionů korun, pak dofinancovala obec.

Policisté asistovali u porodu na dálnici D56 u Paskova, 10. dubna 2024.
Porod na dálnici na Frýdeckomístecku. Policisté pomohli na svět holčičce

Ze žrouta dodavatel elektřiny

Obec předpokládá, že vyrobená energie bude spotřebována na provoz školy. Případné přebytky by pak mohly jít výhledově do školky, tělocvičny a dalších obecních objektů. To zatím není vzhledem ke zkušebnímu provozu a technickými limitům možné, ale i na to obec pamatovala a připojení pro převod přebytků energie nechala připravit. Zhruba od poloviny roku by tak škola mohla pomáhat dodávkami i dalším stavbám v obci.

Technické zajímavosti o FVE elektrárně v Čeladné:

  • 192 ks panelů po 450W
  • výkon 86,4 kWp
  • 3 ks bateriový box po 19,32 kWh
  • 4 ks měniče fotovoltaické