„Funguje to a funguje to dobře,“ uvedl Kužma. „Momentálně se dá říct, že snad není ani co zkvalitňovat. I když – vždycky se dá něco vymyslet. Pro ty naše účely nám to ale bohatě stačí, je to dostačující,“ poznamenal k počtu kamer šéf třineckých strážníků.

O rozšíření kamerového systému se hovořilo hlavně před dvěma lety, kdy byly poslední přístroje nainstalovány na takzvaném domě hrůzy za kinem a na střeše prodejny přímo na náměstí T.G.M. - více ZDE

Podle Kužmy se dá říct, že kamery monitorují „jak vrch, tak spodek“ nejfrekventova­nějších lokalit v centru.

I přestupky občany pálí, říká Kužma

Šéf strážníků si nevybavuje, že by přístroje zaznamenaly nějaký zvlášť závažný trestný čin. „Spíše jsou to jevy na úrovni přestupků. I to jsou ale věci, které občany dost pálí,“ upozornil. Oko kamery často zachytí někoho, kdo porušuje obecně závaznou vyhlášku, pije v „bezalkoholové zóně“ a následně znečišťuje prostranství. - o alkoholové vyhlášce v Třinci více ZDE

Druhou skupinu tvoří dopravní přestupky. Kužma si vzpomíná i na loňskou nehodu, při které řidič na přechodu na Lidické ulici „napálil“ vůz přímo do ostrůvku. „Kameře se to podařilo zachytit,“ poznamenal.

Kužma upozornil, že v dohledné době se nějaké výrazné navýšení počtu kamer nechystá. Naznačil, že nějaká změna by mohla přijít, pokud by se městská policie skutečně stěhovala do plánovaného výjezdového centra na Frýdecké ulici. Jeho stavba však začne nejdříve za rok. - přečtěte si také: Na třinecké výjezdové centrum se spěchá

K době, po jakou policisté záznamy uchovávají, Kužma naznačil, že je to „plus minus několik týdnů“.

Není to bič na slušné lidi, upozorňuje Bieringer

Předseda komise pro činnost třinecké městské policie Karel Bieringer je přesvědčen o tom, že kamery mění chování lidí. K lepšímu. „Já bych řekl, že ten psychologický efekt je víc jak padesátiprocentní. Podle mě je strašně důležitý. Když se lidé dozvědí, že nějaká oblast je monitorována, cítí kolem sebe toho „velkého bratra“ a začínají se chovat líp. Určitě si dávají pozor,“ řekl Bieringer. „Ty kamery ale nejsou o nějakém sledování nebo pronásledování. Není to bič na slušné lidi. Jsou tam hlavně proto, že když se něco stane, dá se zpětně zjistit, kdo to zavinil. Ale když už tam ty kamery jsou, ať to občané vědí,“ konstatoval.

Podle něj drtivá většina lidí na monitorovacích místech „chodí volně“, jen člověk s nekalými úmysly má před sebou vykřičník, který říká, že by si měl dát pozor. „Ví, že by mohl být vidět,“ vcítil se Bieringer do kůže vandala.

Kamery na Starém Borku a Folvarku? Zbytečný luxus

Koncepce prevence kriminality ve městě pro roky 2009 až 2011, která je dostupná i na internetu, zmiňuje, že mezi problematické lokality patří Starý Borek a Folvark, kde se „kumulují“ obyvatelé s nižší životní úrovní. Vzhledem k tomu, že zde žije jen několik stovek obyvatel, zde ale kamery nejsou. „Ty jsou hlavně tam, kde je největší frekvence a shluk lidí. Je to dost drahá záležitost, nemůže to být všude a ani to určitě není účelné,“ prohlásil Karel Bieringer. „Ve starém Třinci máme podchycené stanoviště a potom je kamera na Sosně,“ vyjmenoval další lokality. Bieringer naznačil, že celkové náklady na pořízení kamerového systému přesáhly milion korun, většinu nákladů však pokryla dotace.

Frýdeckou ulici čeká stavební boom, asi se bude sledovat

Před pěti lety proběhlo v Třinci šetření, které se týkalo pocitu bezpečí lidí ve městě. Anketní lístek tehdy vyplnilo 374 respondentů – a 75 procent z nich bylo pro zavedení kamerového systému. Podle předsedy komise pro činnost třinecké městské policie je možné, že monitorována bude časem i část Frýdecká ulice.

Je zde Tesko a kromě integrovaného výjezdového centra se zde chystá i stavba nové hokejové haly. - více ZDE

Frýdecká ulice se tak v podstatě stane součástí centra města. „Ještě jsme o tom nemluvili, ale já si myslím, že oni si tam ty kamery v rámci výstavby centra zabudují,“ odhaduje Bieringer ke společnému projektu města, hasičů a policistů. Ten je podle něj „na dobré cestě“.