Čísla třídění obcí a měst v našem regionu jsou dostatečně pozitivní. Lidé třídí převážně poctivě a barevné popelnice tak mají smysl.

V Dobraticích dokonce obyvatelé třídí až tak vehementně, že kvůli plným popelnicím museli odpad skladovat v prostoru kolem nich. „Proto jsme zkušebně po dobu prázdnin navýšili počet svozů plastů a papíru,“ uvedla v letním obecním zpravodaji místostarostka Dobratic Iva Spratková.

Dobratice se snažily i v třídění elektroopadu. Čísla z loňského roku hovoří za vše. Celkem bylo odvezeno okolo 2,3 tuny elektroopadu. Díky tomu bylo ušetřeno 34 MWh elektrické energie, 146,4 m3 vody, 2 048 litrů ropy, 1,11 tun primárních surovin a také se podařilo snížit produkci skleníkových plynů, a to o 6,89 tun oxidu uhličitého a nebezpečného odpadu o 30,49 tun.

Cílem vedení obce je také zřízení sběrného místa nepotřebných věcí, které se naopak mohou hodit někomu jinému. Místostarostka Iva Spratková také uvádí, že se nepodařilo vyjednat popelnice s větším otvorem na vhoz objemnějšího odpadu. A tak žádá obyvatele o udržování čistoty v okolí popelnic. „Pokud víte, že potřebujete vyhodit odpad větších rozměrů, prosím, nenechávejte nám jej u kontejnerů volně uložený, ale předejte je ve sběrném místě, když už ho máme,“ žádá Spratková.

Oprava školy. Ilustrační foto.
Rekonstrukce na školách a školkách jsou v plném proudu