On-line rozhovor s vítězem voleb najdete zde

Výsledek druhého kola senátních voleb ve Frýdku-Místku

„Výhoda domácího prostředí" se pravděpodobně projevila i ve druhém kole. Alespoň to vyplývá z vyjádření voličů, které dnes Deník oslovil.

Zájem o volby v Dobré

„K volbám chodím pokaždé. Byl jsem rozhodnutý už dříve, ale v pátek se mi moc nechtělo, takže jsem šel až dnes," shrnul v sobotu dopoledne šestadvacetiletý Dalibor Hájek s tím, že zájem o volby v Dobré ho nepřekvapuje.

Rekord potvrzen! Nejnižší volební účast
v historii ČR
Od roku 1996, kdy vznikla horní komora Parlamentu, volili Češi své senátory již devatenáctkrát. Právě ukončené volby byly jubilejní desáté v řádném termínu. Devětkrát proběhly také senátní doplňovací volby, které se vyhlašují, jestliže některý ze senátorů zemře nebo se vzdá mandátu. Senátní volby tedy patří k nejčastějším ze všech druhů voleb. Jedno však mají společné. Dlouhodobě se potýkají s nezájmem voličů. Jestliže dosud činila průměrná účast ve druhém kole v řádném termínu senátních voleb 24,14 procenta, už nyní je zřejmé, že ty právě skončené tato čísla přepíšou směrem dolů. Letošní volební účast je nejnižší v historii – hlasovalo pouhých 16,69 procent voličů.

Podle něj bylo mezi doberskými voliči patrné, že do Senátu kandiduje místní starosta, a naznačil, že právě jemu dal o víkendu hlas.

„Myslím si, že to má vliv. Já ho navíc znám osobně, mám s ním dobré vztahy. Takže jsem ho volil spíš proto," pravil Dalibor Hájek a s úsměvem dodal, že s finalistou druhého kola Jiřím Hájkem nejsou v žádném příbuzenském vztahu.

„Nebylo to žádné těžké rozhodování. Nebyl to žádný problém," řekl při odchodu z volební místnosti 66letý doberský důchodce Jaroslav. Také on si prý přál, aby v boji o Senát zvítězil místní starosta. „Bylo by to lepší," tvrdil. A zároveň naznačil, že ani z případného vítězství protikandidáta Jiřího Hájka by si těžkou hlavu nedělal. „Já si myslím, že by to nebyla žádná tragédie," konstatoval.

Přečtěte si také: Slabá účast v senátních volbách: Nejsou voliči? Je čas na recepty…

„V pátek pršelo, bolela mě noha. Čekala jsem na lepší počasí a dala jsem přednost místnímu kandidátovi," prozradila v sobotu devětašedesátiletá Marie. Na otázku, zda by byl senátor z Dobré pro obec výhodou, reagovala: „Ano, ano, určitě by podpořil tady to okolí, pokud by se o něčem rozhodovalo."

Pětadvacetiletý Jan Mlčák odvolil ve stejnou dobu. „V pátek jsem měl nějaké vyřizování, dnes mám volno, takže mi to vyšlo. K volbách jsem chtěl jít, volím za sebe člověka, kterého tam chci – místního kandidáta," řekl Deníku.

„Ano, volily jsme místního starostu. On je dobrý, jsme s ním spokojené. Je lepší mít takového člověka v Senátu," tvrdily v areálu základní školy dvě důchodkyně. „Šance má každý, ale já si myslím, že pan Carbol to vyhraje. Horší bude, že dobrý starosta odejde," předpovídal 76letý František Peter, který k volbám přijel autem. „Můj názor je, že Senát je zbytečný, ale k volbám většinou chodím," dodal s tím, že ho bude zajímat počet hlasů pro oba kandidáty. „To víte, že jsem zvědavý na výsledky," usmál se důchodce.

Volební komise v sobotu hodinu před polednem odhadovala účast v Dobré na 30 procent. „Hodně lidí chodilo po osmé ráno, to šli z obchodu, a do té desáté hodiny do bylo frekventovanější," pravila jedna z volebních komisařek. Její kolega odhadoval, že zhruba v patnáct hodin budou známy výsledky za obec. „Když už to budu počítat, tak budu chtít vědět i to, kdo vyhrál celkově," naznačil.