„Smyslem vzniklé naučné stezky je seznámit všechny občany s historií Dobré. Nejsme žádným významným turistickým centrem a mohlo by se zdát, že nemáme co nabídnout. Ale obec lety vyzpívá a tvoří zázemí pro turisty, vyvíjí sportovní aktivity, jako jsou například cyklostezky,“ prozradila starostka Dobré Alice Tancerová s tím, že samotná historie Dobré je natolik bohatá, že ji proto chtějí představit světu.

„Chceme vytvořit určitou alternativu, když v Beskydech bude nepříznivé počasí, tak mohou lidé zavítat k nám do Dobré. Stezka je vedena obcí, proto je možnost při zhoršení počasí schovat se v různých hospůdkách, či jiných zařízeních a až se počasí zlepší, mohou lidé opět vyrazit do terénu,“ vysvětlila starostka.

Myšlenka něco takového vytvořit je stará více jak tři roky. „Ale intenzivní práce na projektu trvaly dva roky. V letošním roce pak vrcholily realizační a desingerské práce a podobně věci. Původně se počítalo, že na stezce bude šestnáct zastavení, ale nepodařilo se nám vyřešit všechna majetková vypořádání, proto je zatím devět zastavení na území obce, ale počítáme s jejich navýšením,“ upřesnila starostka s tím, že každé zastavení má své kouzlo.

„Podstatou tohoto projektu je, aby se lidé z z různých stran hranice setkávali a poznávali. V případě Dobré se obec prezentuje nejzajímavějšími místy, které jsou atraktivní pro návštěvníka. Podobně postupovala i partnerská obec z Polska, kterou jsou Buczkowice,“ řekl manažer projektu Miroslav Lysek, který zároveň prozradil, že Dobrá má i spolupráci, ač jiného charakteru, s vesnicí na Slovensku – Ochodnicou. „Právě smyslem podobných projektů je, aby se zúčastnění informovali o svých akcích a navzájem se pak navštěvovali. To je krásný příklad lidského sblížení napříč hranicemi,“ dodal Lysek.

Nově otevřený okruh v Dobré má své první zastavení v centru obce a pokračovat dále pak turisté mohou díky značení.