„Má to souvislost s hospodářskou krizí,“ připomněla starostka Věra Palkovská. Podle ní v grantové komisi panovala „vzácná shoda“, jak částku rozdělit.

„Je to obrovský balík žádostí. Ti, co u toho byli, vědí, kolik to zabralo času, než se tím prokousali. Musím říct, že grantová komise se měla opravdu co otáčet, aby se to zvládlo do zastupitelstva. Někteří čekají jak na smilování, aby měli finanční prostředky po podpisu smlouvy k dispozici,“ dodala s tím, že počet žadatelů se mění jen nepatrně – a hlavně kvůli tomu, že někteří na přelomu roku „zaspí“.

„Přestože každý rok je termín k podání žádosti 31.12, tak si někdo vzpomene druhého ledna. Když se na vás někteří obrátí, když za vámi přijdou, že by ještě něco chtěli pro letošní rok, tak to nejde. Základní zásada zní: do 31. prosince, protože metr bude na všechny stejný. Je to škoda, mnohdy jsou to zajímavé projekty, ale pravidla zní jasně,“ pravila Palkovská s tím, že zatímco v minulosti se příspěvky zaokrouhlovaly, letos členové komise „šli i do pětistovek“.

Zastupitelé s návrhem bez připomínek souhlasili. Na kulturu tak jde 2 134 500 korun, na sport 2 365 500 korun. Oproti loňsku se počet žadatelů snížil o čtyři na 105, celkem komise posuzovala 241 žádostí.

Rozhoduje i správné vyúčtování

Palkovská upozornila, že se zohledňují výsledky auditu, který se týká vyúčtování za předchozí období. „Ti, kteří to nemají úplně v pořádku nebo se toho musíme domáhat, tak ti to pocítili. To znamená, že v tom návrhu mají trošičku míň, než by mohli mít,“ naznačila.

Granty jsou zaměřeny zejména na celoroční činnost dětí a mládeže, příspěvky putují i na projekty v okrajových částech města či na národnostní menšiny.

Mezi třiapadesáti žadateli v oblasti sportu má opět dominantní postavení TJ TŽ Třinec. „Ta její činnost je obrovská,“ uvedla Palkovská. V kultuře dostane tradičně největší balík peněz Trisia, i když podle starostky je to letos o něco méně než v minulosti.

Přehled žadatelů a schválených částek město zveřejňuje na internetových stránkách www.trinecko.cz.

Kam dál? Krize udeřila na granty, žádostí ubylo