Policisté ze speciální pořádkové jednotky jsou ve ski-areálech Beskyd a Jeseníků (Mosty u Jablunkova, Severka, Gruň, Bílá, Pustevny a Ovčárna-Praděd) a to v době, kdy je zde zvýšený výskyt turistů a lyžařů.

Policejní lyžařské hlídky působí zejména preventivně a dohlíží na ohleduplnost lyžařů a snowboardistů při pohybu na sjezdových tratích. V případě potřeby provádí asistenci Horské službě ČR při ošetřování raněných a mnozí policisté zařazeni do lyžařských hlídek mají specializaci jako zdravotníci, tudíž své zkušenosti plně využívají při poskytování první pomoci zraněným nejen na svazích, ale také v jejich blízkosti.

Policisté se rozhodli v Beskydské ulici zkontrolovat vozidlo značky BMW. Sedmatřicetiletý řidič však výzvu k zastavení ignoroval a začal policistům ujíždět ven z města přes obce Palkovice, Kozlovice a Mniší.
VIDEO: Cestou i po louce, muž pod drogami ujížděl policii z Frýdku-Místku

V hůře přístupných oblastech provádí kontroly chat a rekreačních objektů. „V letošní zimní lyžařské sezóně policisté poskytovali turistům, horské službě a subjektům CHKO Jeseníky součinnost hned v několika případech. V druhé polovině prosince 2021 pomoc zraněnému nezletilému lyžaři v na sjezdovce Bílá, kde poskytovali prvotní ošetření, pomoc při transportu zraněného na horskou službu,“ informovala major Pavla Jiroušová z Policie ČR.

Ilustrační snímek.
Lidé ve Frýdku-Místku se v noci doma otrávili oxidem uhličitým

V průběhu ledna to pak byly tři případy. Hned druhý lednový den došlo v lokalitě Třeštík ke zranění turisty, který uklouznul a přisedl si nohu. Bylo podezření na zlomeninu levé holenní kosti, policisté pomohli při ošetření a transportu zraněného.

V sobotu 15. ledna pomáhali policisté na lyžích v lokalitě Malenovice, kdy jedna zraněná turistka při přecházení zledovatělé sjezdovky upadla, sjela 50 metrů na kraj lesa a bylo podezření na zlomeninu kotníku.

Policisté asistovali horské službě při poskytování první pomoci a také při zajišťování místa přistání vrtulníku i stejný den při dalším případu, a to ve stejné lokalitě, kdy došlo u dalšího návštěvníka k pádu a zlomenině kotníků.

Dvoupodlažní push-pull vlaková souprava 13EV na zkušebním železničním okruhu u Velimi.
Nestandardní chování. ČD vyřadily z provozu nové push-pully na trase do Beskyd

„Ve volném terénu pomáhají policisté pracovníkům horské služby při pátrání po pohřešovaných osobách, poskytují součinnost pracovníkům správy chráněné krajinné oblasti při kontrolách skialpinistů, kteří nerespektují vyznačené trasy a vstupujících na místa, kde je pohyb zakázán a tím ohrožují svůj život i životy ostatních,“ dodala Jiroušová.

Policejní lyžařské hlídky jsou ve ski-areálech a v horských oblastech nápomocným článkem a jsou velice kladně hodnoceny nejen ze stran návštěvníků, ale také provozovatelů ski-areálů a pracovníků horské služby.