Ke sjednocení názvů vyzval obec frýdecko-místecký katastrální úřad, který chce pro Janovice obnovit katastrální operát a převést ho do digitální podoby. Sjednocené názvy lokalit už odsouhlasili zastupitelé obce na svém únorovém zasedání.

„O revizi místních a pomístních názvů nás požádal Katastrální úřad pro Moravskoslezský kraj. Účelem revize je navrhnout vžité názvy,“ konstatoval místostarosta Janovic Alois Poloch (ODS). Podotkl, že obec se snažila názvosloví sjednotit tak, aby vyhovovalo většině. „Názvy, které přijalo zastupitelstvo obce, teď ještě musí schválit katastrální úřad a Český úřad zeměměřičský a katastrální. Pokud je odsouhlasí, názvy pak budou zavedeny do map,“ vysvětlil místostarosta.

Zastupitelé Janovic schválili místní názvy tří hlavních částí obce, kterými jsou Janovice, Bystré a Baščica. Místní potoky od nynějška oficiálně ponesou názvy Říčka, Baščica a Bystrý potok. Například právě lokalitu Baščici dosud místní lidé pojmenovávali také jako Baštice, Baštica, K Baštici, Za Bašticou, Boštica, Potok Baštica a podobně. Všechny tyto odvozeniny ale už od nynějška neplatí.

Další místa v Janovicích pak ponesou oficiální názvy Velký pahorek, Malý pahorek, Hůra, U Trojačky, Vodojem Bystré, Řehákův kopec, Bučník, Říčka, Na Sodku, Hradisko, Vidíkov, Myšinec, Břehůvky, Piščok, Škaruďok, Farská olšina, Bystré Kotly, Chatovisko na Sidkovém, Ohrada a Kolonie. Kromě zkomolenin Baščice pak zastupitelé souhlasili i se zrušením pomístních názvů Chrastiny, Vápenná, Hlinová, Za Bystrým potokem, Vápenná Bystré a Bystrým potokem.