„Na tuto akci chodívám tradičně. Ale přiznám, že při pátečním deštivém počasí a předpovědi meteorologů na víkend, jsem zvažoval, zda letos vyrazím. Naštěstí neprší, tak jsem rád, že jsem zde,“ prozradil Marcel Prokop z Třince. „Jsou zde k vidění také různá řemesla a člověk si tak může připomenout, jak kdysi naši předkové vyráběli zcela jednoduché a krásné věci,“ dodal Prokop.
Miyszani lowiec je starý pastýřský zvyk v okolí Jablunkova. „Vždy po zimě hnali majitelé ovcí svá stáda na jednu salaš v horách, kde se pak ovce společně pásly,“ řekl do mikrofonu moderátor aktu vyhánění. V Košařiskách tak byly do areálu nahnané ovce a moderátor přítomným vysvětlil, jaké zvyky se dodržovaly, což jeho pomocníci v krojích následně předváděli. Ovce se nakonec octly v ohradách, kde si je se zájmem prohlížely zejména děti. „Já jsem ještě živou ovečku neviděl, ale líbí se mi. Také jsem si některé pohladil, ale měl jsem trošku strach, aby mě nekously,“ svěřil se se svými pocity v Košařiskách tříletý Martin z Jablunkova.
Však tato akce nebyla jen o vyhánění ovcí, nechyběl doprovodný program a hlavně místní speciality k jídlu. „Takový kotlíkový gulášek, to je opravdu pochutnáníčko. Ale zahlédl jsem, že v jednom ze stánků nabízejí také bachora, ty si dám určitě také,“ řekl Petr Ligocki z Třince. Bachora jsou gorolská specialita, když se brambory nastrouhají jak na bramborové placky, přidají se škvarky nebo trošku bůčku, vše se okoření a naplní do tlustého střeva. Po upečení se pak tuto lahůdku můžete dopřát třeba s chlebem.
Opakem vyhánění ovcí na pastu pak je jejich podzimní návrat zpět ze salaše, což se v tomto regionu nazývá rozsodem.