Přípravy na oddělení správ jsou v plném proudu, v Olomouci už policisté získali objekt, kde bude ředitelství sídlit. Sídlo moravskoslezské správy zůstane v dosavadní budově v Ostravě.

V Moravskoslezském kraji bude po reorganizaci sloužit 4200 policistů a 800 občanských zaměstnanců. V Olomouci to bude 1900 policistů a čtyři sta občanských zaměstnanců. Poměr sil policistů neodpovídá jen tomu, že Moravskoslezský kraj je lidnatější než Olomoucký.

„Je tu také více problémů z hlediska bezpečnostního a více trestných činů,“ vysvětlil policejní ředitel správy Severomoravského kraje Jaroslav Skříčil. Některé složky policie ale i po rozdělení zůstanou pro obě správy společné, například zásahová jednotka nebo odbor kriminalistické techniky a expertizy.

V kraji není stále dostatek policistů, v současné době jich chybí ještě sto padesát. Nábor v Moravskoslezském kraji je ale úspěšnější než jinde. „V celé České republice chybí čtyři tisíce policistů,“ konstatoval policejní prezident Oldřich Martinů.

Po oddělení zůstane v kraji několik objektů, které už policie nebude potřebovat a prodá je – například sklady v Bartovicích, dva objekty v centru Ostravy či rekreační středisko v Bystřičce.