Stříbro bere Český Těšín, vítěznou trojici doplňuje Frýdlant nad Ostravicí. Výzkum, který zpracovává analytická agentura Datank a jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst obcí, hodnotí podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy ve všech 205 obcích s rozšířenou působností.

Frýdek-Místek se podle výsledků může v regionu pochlubit vysokým podílem malých a středních firem a také vysokým přírůstkem obyvatel, což ale platí primárně pro okolní obce, a stejně tak dobrou dopravní dostupností.

"Frýdek-Místek rovněž vynakládá vysoký podíl výdajů na veřejnou dopravu. Radnice dosahuje vysokého scóringu úředních hodin, což potěší klienty živnostenského úřadu z řad podnikatelů," uvedl mluvčí projektu David Pavlát.

Výzkumníci ocenili fakt, že radniční webové stránky jsou velmi dobré z pohledu podnikatele, který na nich nalezne v přehledné podobě vše potřebné, co pro komunikaci s veřejnou správou potřebuje.

„Určitě máme přístupnou veřejnou správu, snažíme se pro podnikatele dělat příznivé prostředí, pokud se týče malého a středního podnikání, i přístup živnostenského úřadu je velice dobrý. Pokud jde o místa pro podnikání, tak se snažíme vytipovat místa po odstranění ekologické zátěže. Podnikatele se daří k nám přilákat, dobře se u nás žije, a proto se u nás i dobře podniká. Rádi bychom také získali část průmyslové zóny od ostravské huti, kterou bychom potom chtěli připravit pro další podnikání, to znamená odstranit ekologickou zátěž,“ říká náměstek primátora Frýdku-Místku Jakub Míček.

FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ DOBŘE HOSPODAŘÍ

Český Těšín boduje vůbec nejvyšším růstem počtu ekonomických subjektů, vysokým podílem právnických osob a nejvyšším počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání. V přístupu veřejné správy se Český Těšín může pyšnit především nejkvalitnější elektronickou komunikací s podnikateli, která je ověřována mystery testováním.

Bronzový Frýdlant nad Ostravicí vyniká v ekonomických ukazatelích. Blýskl se vysokými kapitálovými výdaji, vysokou likviditou a také v rámci kraje velmi nízkou dluhovou službou.

Výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí. Na již tradičních krajských setkáních pro starosty a starostky se odborníci na danou problematiku letos zaměřují například na aktuální legislativu, konkrétní projekty Svazu měst a obcí, na přípravu sčítání lidu, domů a bytů, které proběhne v roce 2021 nebo na efektivní správu obcí.

Srovnávací výzkum Město pro byznys již jedenáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice.

Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií - podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.

Celkové pořadí v Moravskoslezském kraji

1. Frýdek-Místek
2. Český Těšín
3. Frýdlant nad Ostravicí
4. Opava
5. Hlučín
6. Ostrava
7. Nový Jičín
8. Frenštát pod Radhoštěm
9. Krnov
10. Odry
11. Třinec
12. Kravaře
13. Jablunkov
14. Vítkov
15. Bohumín
16. Bílovec
17. Karviná
18. Orlová
19. Rýmařov
20. Kopřivnice
21. Havířov
22. Bruntál