Když v polovině loňského prosince schvalovali třinečtí zastupitelé rozpočet pro rok 2009, bylo už víceméně jasné, že odhady plánovaných příjmů a výdajů jsou až příliš optimistické. Problém byl v tom, že je bylo nutné schválit, aby se předešlo provizoriu. „Krize bude mít dopad na město i na firmy, které na jeho území působí,“ upozornila právě před jedenácti měsíci své kolegy starostka Věra Palkovská.

Zastupitelé souhlasili s tím, že výdaje hutnického města v roce 2009 přesáhnou 772 milionů korun, přičemž o takové částce v souvislosti s hospodařením Třince rozhodovali vůbec poprvé.

Palkovská: Postupujeme stejně jako firmy

Čísla, která má radnice k dispozici nyní, k žádnému optimismu nevybízejí: celkový propad daňových příjmů v souvislosti s krizí na konci září dosáhl 32,5 milionu korun. „Musíme na to reagovat i ve výdajové části,“ oznámila Palkovská před dvěma týdny.

„Filozofie zní: nepůjčovat, snížit náklady na údržbu a provoz. Postupujeme úplně stejně jako soukromé firmy. To znamená, že z pohledu odboru investic činíme a realizujeme jen ty akce, které jsou bezpodmínečně nutné. A ty, které jsou rozjeté,“ upozornila.

„Jinak čekáme, až se doba zlepší. V této chvíli žádné velké akce, s nimiž by do budoucna byl problém s dofinancováním, nerozjíždíme. Některé města přistupují k tomu, že berou velké, i stamilionové úvěry, ale to asi nebude naše cesta. My počkáme na lepší dobu,“ shrnula třinecká starostka.

Lesopark a Lidickou ulici dokončí

Je rozhodnuto, že se dokončí zejména revitalizace lesoparku a oprava Lidické ulice. Naopak smůlu má řada menších akcí, jako jsou oprava mostku přes Tyrku v Oldřichovicích či odvodnění bytových domů v Komenského a Máchově ulici.

Rozpočet Třince na rok 2010 se bude opět schvalovat před koncem roku. „Bude určitě nižší než v minulých letech, a to o několik desítek milionů korun,“ řekla nedávno šéfka ekonomického odboru Michaela Mitrengová. - více ZDE

Zastupitelé mají s rozpočtem souhlasit 17. prosince. Jinou možnost, než hlasovat „pro“, v podstatě ani nemají. „Kdyby nebyl schválen, což nepředpokládám, museli bychom jít do rozpočtového provizoria,“ upozornila Mitrengová. Není bez zajímavosti, že například v Jablunkově naopak rozpočtové provizorium preferují. O příjmech a výdajích tam chtějí hlasovat až za několik měsíců.

Tématu se bude ve středu 18. listopadu věnovat příloha Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.

Kam dál? Krize zvyšuje počet uchazečů o práci v Třinci