Lékárny pomáhají Klokánkům sbírkou. Lidé po celé České republice mohou přispívat do finanční sbírky určené na rozvoj azylových zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek, v nichž nacházejí azyl týrané a zanedbávané děti.

„Do finanční sbírky probíhající v rámci projektu Klokánkovi do kapsičky je v současné době zapojeno přes 260 lékáren na území celé České republiky,“ informovala Květa Hrubešová z Alliance Healthcare, která spolu s Českou lékárnickou komorou sbírku pořádá. Na Frýdecko-Místecku je do projektu zapojeno devět lékáren, mezi nimiž nechybí frýdecko-místecké lékárny Alba na Revoluční ulici, Lékárna Slezská na Novodvorské ulici, Lékárna Pharmax na místecké poliklinice, třinecká Lékárna Tilia na Poštovní ulici, ale také lékárny v Raškovicích, Frýdlantu nad Ostravicí, Čeladné, Brušperku a v Rychalticích. „V těchto lékárnách jsou umístěny speciální průhledné kasičky s dětskou kresbou klokana, do nichž lidé mohou přispívat libovolnými finančními částkami,“ vysvětlila Květa Hrubešová.

Veškeré peníze, které se v kasičkách nashromáždí, slouží rozvoji azylových zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek. „V těch nacházejí dočasný náhradní domov děti, jejichž rodinné zázemí z nejrůznějších důvodů náhle selhalo, děti týrané a zanedbávané, které by jinak musely skončit v dětském domově,“ pověděla organizátorka sbírky.

Projekt Klokánkovi do kapsičky odstartoval v roce 2004 a v současné době už běží jeho druhé kolo. Od zahájení sbírky se už podařilo získat celkem přes 6 milionů korun. V prvním kole se vybralo přes 5,1 milionu korun a celá suma přispěla na rekonstrukci a rozšíření kapacity Klokánku v Kroměříži. Z druhého kola sbírky již putovala částka přesahující 1,1 milionu koruna na rekonstrukci azylového zařízení Klokánek v Chomutově a další peníze budou následovat.

Fond ohrožených dětí v současné době provozuje sedmnáct Klokánků pro téměř čtyři sta dětí. Všechna tato azylová zařízení jsou neustále plná. Fond by rád nabídl rodinnou výchovu i mnoha dalším dětem, ale chybějí mu peníze. Státní příspěvek nyní pokrývá jen asi sedmdesát procent nákladů na dítě v Klokánku.