Pořadatelům z gymnázia a střední odborné školy v Cihelní ulici se přihlásilo na 150 dětí z patnácti škol. Všichni řešili samostatně sadu úloh, které vycházely z učiva pro dané třídy.

Letošní Zlatou cihlu doslova ovládla základní škola v ulici Československé armády, známá také jako „osmička". Její žáci vyhráli jak kategorii CI (6. a 7. třída), tak kategorii HLA (8. a 9. třída).

Vůbec nejúspěšnějším účastníkem se stal Benjamín Petržela ze zmíněné 8. ZŠ. Mezi osmáky a deváťáky zvítězil v soutěži jednotlivců, společně s Laurou Samiecovou a Nikolou Macháčovou převzal i pohár pro nejlepší družstvo. „Pravidelně chodíme na různé soutěže, ale tohle jsme absolutně nečekali," řekl při vyhlášení Zlaté cihly Benjamín Petržela. „Pro školu je to neskutečný úspěch," dodal student, jemuž gratuloval mimo jiné náměstek primátora Michal Pobucký.

V kategorii CI byl nejlepší Kryštof Mec, druhý skončil Štěpán Vrubel a třetí Tomáš Habrnál, přičemž všichni reprezentovali „osmičku". „Soutěž se mi moc líbila. Některé úkoly byly těžké, ale dalo se to zvládnout," poznamenal třináctiletý Tomáš Habrnál, který byl i členem vítězného družstva.

„Soutěž má povzbudit zájem dětí o matematiku a technickou orientaci, což je společenská potřeba," vysvětlil ředitel gymnázia a SOŠ Jaroslav Konečný. A připomněl, že Zlatou cihlou chce škola propagovat i obor s názvem „gymnázium, zaměření: technické". Cihla se skládala ze dvou částí kromě vlastní soutěže se žáci v době, kdy se zpracovávaly výsledky, zúčastnili doplňkového programu, především v laboratořích a odborných učebnách fyziky, chemie či biologie. „Využili jsme taky novou multimediální učebnu, kterou jsme získali v rámci krajského projektu Podpora přírodovědných předmětů," podotkl Jaroslav Konečný.

O klání je mezi základními školami takový zájem, že pořadatelé uvažují o mírné redukci počtu soutěžících. „Těch 150 je na horní hranici zvládnutelnosti," poznamenal ředitel gymnázia a SOŠ v Cihelní ulici.