„Od jara 2023 jsme pilotně testovali možnost coworkingu jeden den v týdnu, pak dva, zkoušeli jsme pracovat v modrém salonku a v učebně a zakotvili nakonec v přízemí budovy,“ popisuje zakladatelka projektu Markéta Ubíková.

Každé pondělí a pátek od 8 do 17 hodin sem může přijít kdokoli a za poplatek využít prostor k práci v připraveném centru. Pro koho je primárně určeno? „Pro majitele malých firem, pro lidi, kteří pracují většinou na dálku na home office. Ale i pro studenty nebo pro ty, kdo si chtějí na chvíli s počítačem sednout jinam než doma nebo v kavárně. Je to jako prevence sociální izolace.

Ve FM je silná komunita podnikatelů

Tím, že projekt je iniciativou uskupení Volnonožci F≈M, které buduje komunitu frýdeckomísteckých podnikatelů na volné noze, už při oficiálním otevřením byla v coworkingovém centru zaplněna některá místa. Těch je k dispozici 12. „O projektu se už vědělo dopředu a vnímali jsme ten zájem i během testovacího režimu. Hodně nám pomohl Robert Vlach, který má celorepublikový portál, jež sdružuje lidi, kteří jsou na volné noze,“ popisuje Ubíková.

Sídliště mezi ulicemi Beskydská a Frýdlantská, 23. dubna 2024, Frýdek-Místek.
Podivný kalendář Frýdku-Místku. Opravy začnou dřív, než jsou schválené?

„Na Frýdku-Místku je unikátní to, že tady je neuvěřitelné aktivní lokální komunita podnikatelů na volné noze. Řekl bych, že až jedna z nejaktivnějších v celé republice. A zároveň je tady progresivní knihovna. Knihovna, která vyhrála Knihovnu roku. Dávalo nám smysl to zkusit propojit,“ vysvětluje Robert Vlach, proč coworkingové centrum funguje zrovna v knihovně.

Knihovna jako originální koncept

Díky dlouhodobé spolupráci Markéty Ubíkové s Eliškou Bartošovou Bartošová ze Sdružení knihoven pak už bylo k realizaci projektu jen kousek. „Mám z toho velkou radost. Využijí se prostory, které by jinak byly velmi málo využívány. Lidem se poskytne služba, o kterou je zájem. Knihovna má nové čtenáře. Mým velkým přáním je, aby se podobná služba rozšířila do dalších knihoven v Česku. Protože knihovna jako obyvák města je nejlepší vynález a je super ji inovovat pro 21. století a vytvořit i pracovnu pro lidi, kteří nechtějí pracovat doma, o samotě“ vypráví nadšeně Ubíková.

Prostor se stále ještě zabydluje a dolaďují se detaily, jako jsou květiny, ale jinak je již vše plně funkční. Spolupráce sdružení Volnonožci F≈M s městskou knihovnou si zakladatelka velmi pochvaluje. „Je to participativní projekt. Knihovna nám a našim potřebám naslouchala a my jsme zase vyšli vstříc knihovně v dalších věcech,“ hovoří Markéta Ubíková o vzájemném respektu.

Knihobudka v Hukvaldech.
Na Frýdecku a Třinecku je o sdílení knih zájem. Ne všude ale čtenáře uspokojí

Samotný projekt není byznysovým modelem. „Vnímali jsme zájem lidí o coworkingové centrum, a protože to nevypadalo, že by jej někdo vyslyšel, pustili jsme se do toho s kolegou sami v našem volném čase. Jedná se o nízkonákladový projekt. Knihovna poskytla prostory, které měla k dispozici, a ty ze svých zdrojů vybavila potřebným nábytkem a upravila. Nejednalo se ale o velké investice, protože například stoly a židle tu již byly. Šlo hlavně o dovýbavu. Je to služba lidem za velice ohleduplnou cenu pro všechny,“ zdůrazňuje Markéta Ubíková a poukazuje na dobrovolné aktivity nadšenců z uskupení nezávislých profesionálů.

V Místku vyslyšeli přáni dobrovolníci, v Třinci město

Na potřeby občanů mít ve městě zázemí, kde mohou podnikatelé volně pracovat a vzájemně se potkávat a třeba i společně něco vytvořit, reagují i v jiných městech Frýdeckomístecka. Například v Třinci na tuto poptávku odpověděla přímo samospráva. Ta otevřela sdílené kanceláře v Kulturním domě Trisia počátkem dubna. Třinecký magistrát ve spolupráci s Třineckými železárnami zafinancovali a zrealizovali projekt Skvérko.

„V rámci podpory strategického plánu podnikání a inovace chceme, aby tady byla nabídka pro mladé lidi i z jiných oblastí než z hutnictví, aby to nebylo jen o průmyslu. Je to jako ve sportu, můžete být talent, může mít srdíčko, ale bez zázemí to nejde. A zázemí něco stojí. A věřím, že tady najde do budoucna zázemí mnoho úspěšných podnikatelů,“ komentovala primátorka Třince Věra Palkovská důvody podpory při budování coworkingového centra.

Slavnostní otevření sdílených kanceláří Skvérko, 3. dubna 2024, Třinec.
Třinec má první sdílené kanceláře. Sloužit budou nejen místním podnikatelům

Více informací o coworkingovém centru v Městské knihovně ve Frýdku-Místku, včetně cen za celodenní pronájem sdíleného místa, najdete zde.