Zimní olympijské hry, které odstartovaly 9. února v Pchjongčchangu, zasáhly i Ski areál v Mostech u Jablunkova. V sobotu zde začal program Olympijského festivalu.

Nálada byla vynikající i díky zisku zlaté medaile, kterou v sobotu vybojovala Ester Ledecká.

„Původně jsme přijeli na lyže, děti na snowboard. Musím říct, že jsme o olympijském programu vůbec nevěděli. Nejdřív jsme se lekli, že si nebude moct zajezdit, že jsme sem jeli zbytečně. Nakonec jsme moc rádi, že jsme přijeli. Program tady vypadá dobře. S manželkou určitě zajdeme na přednášku záchranářů, děti už jsou nadšené, že si budou moct vyzkoušet nějaké závody,“ uvedl jeden z návštěvníků Ski areálu, který se svou rodinou přijel ze Slovenska.

Sobotní program odstartoval už v 9 hodin závody pro veřejnost v obřím slalomu lyžařů a v obřím slalomu snowboardistů.

Souběžně se závody probíhala přednáška horské služby, výuka a ukázky skialpinismu, prezentace a instruktáže základních dovedností lyžařského orientačního běhu a další doprovodné sportovní aktivity, které zabavily celé rodiny.

„Počasí je úžasné, sluníčko nám svítí, Esterka nám dnes vyhrála zlato, dneska je to tady prostě parádní,“ řekl Roman z Jablunkova.

Návštěvníci zde jeli ze Slovenska i Polska.

„My jsme přijeli z Karviné. Dneska tady soutěžím. Jednou už jsem ten velký kopec sjel, teď mám ještě jeden pokus. Doufám, že dostanu medaili,“ prohlásil nadšeně desetiletý Dominik z Karviné.

Nejen v sobotu, ale během celého týdne byla návštěvnost ve Ski areálu v Mostech u Jablunkova velká.

„Byly jarní prázdniny. A to se nám na návštěvnosti projevilo,“ řekla pracovnice Ski areálu Mosty u Jablunkova.

Olympijský festival bude pokračovat během týdne. A opět nabídne pestrý program.

„Festival bude pokračovat v úterý 20. února od 9 hodin 21. ročníkem závodu základních škol Jablunkovska v obřím slalomu a běhu na lyžích Beskydská lyže. V pátek 23. února od 11 hodin začne Závod partnerských obcí v obřím slalomu, biatlonu a v záchraně zraněného. Bude to netradiční pojetí těchto disciplín a výsledky nebudou nejdůležitější. Odpoledne od 12.30 hodin pak začíná Zimní olympiáda ve sjezdovém lyžování Základní školy v Mostech u Jablunkova,“ uvedl za organizační výbor Josef Szotkowski.

Festivalový týden bude zakončen v sobotu 24. února závodem Základních Škol s polským vyučovacím jazykem Zjazd Gwiaździsty, kde organizátoři čekají víc než 500 závodníků.