Vláda chce tímto razantním krokem zvrátit nepříznivou covidovou situaci, která v posledních dnech panuje v České republice. Že je třeba něco dělat, chápe většina lidí. Ti, kteří jsou na poskytování služeb a pořádání akcí ekonomicky závislí, se však netají svými obavami. Mají strach, že je přísnější opatření mohou zničit.

„Návštěvnost a tržby určitě půjdou dolů. V této chvíli se nedá říct o kolik, uvidíme po prvním týdnu, ale pokles přijde,“ řekl majitel ostravské restaurace Stará kuželna Radim Dvořáček s tím, že k odlivu zákazníků dochází již několik týdnů.

Krev přišli darovat i moravskoslezští policisté.
Nemocnici chybí krev. Na výzvu zareagovali policisté a dozorci

První větší vlna přišla počátkem listopadu, kdy vláda nařídila kontrolu bezinfekčnosti. Tehdy ještě kromě očkování a prodělání nemoci stačily i testy. I to některé odradilo. Od pondělí již testy platit nebudou. „Lidé jsou už naštvaní a otrávení. I z toho, jak je masírují média. Nakonec úplně přestanou chodit. A nejen ti neočkovaní, ale i naočkovaní, prostě je to už všechny přestane bavit,“ dodal Radim Dvořáček.

Zdůraznil, že ještě nedávno měli prakticky do konce roku zamluvené nejrůznější akce. „Čtvrtky a pátky byly úplně plné. A teď prakticky každý den někdo akci ruší. Ruší i catering, který zajišťujeme po Moravě. Nevím, kam to až může dojít,“ uzavřel Radim Dvořáček.

Řidič autobusu už prý nemá peníze ani sílu, aby dál bojoval za spravedlnost.
Chceš baňu, nebo vpysk? Řidiče autobusu z Opavska do Ostravy soud zklamal

Že lidé do hospod mohou přestat chodit úplně, potvrdilo i několik náhodně oslovených chodců v centru Ostravy. „Jednou týdně hráváme v naší hospůdce karty. Nejsem očkovaný, ale testuji se, mám doma zásobu antigenních testů. Teď bych už za kamarády do restaurace nemohl. Domluvili jsme se, že budeme hrát doma, každý týden na střídačku. Akorát je mi líto hospodských,“ uvedl padesátiletý Aleš z Ostravy.

Obavy z přísnějších opatření mají i provozovatelé dalších služeb, například kadeřnictví. Někteří z nich ale věří, že k dramatickému propadu nedojde. Mezi takové patří majitelka kadeřnictví Zlaté Nůžky v Karviné Katka Tabara. „Pokud vím, tak naše zákaznice jsou vesměs očkované. Počítáme ale s tím, že v důsledku opatření někdo, kdo se jen testoval, nepřijde. Ale pevně věřím, že to nebude nic dramatického,“ řekla Katka Tabara.

Muž pracoval na zahradě a záhy si vedle kolečka mohl položit i nevybuchlou pumu.
Další nevybuchlá puma v Ostravě, tentokrát v Plesné. Znovu byla nutná evakuace

V některých městech České republiky se o víkendu kvůli zpřísněným opatřením tvořily před očkovacími centry fronty. V moravskoslezské metropoli byl klid. Na Černé louce žádný zvýšený zájem o očkování nezaznamenali. Více lidí – zejména v pátek – přišlo do očkovacího střediska v obchodním centru Nová Karolina, vše se ale obešlo bez větších front. V neděli odpoledne se již nečekalo vůbec.