Týká se to například autobusů, které jezdí v pracovní dny mezi Ostravou a zastávkou Důl Staříč 3. V dole letos těžba uhlí skončila, takže spoje, které po poledni vezly horníky na odpolední šichtu z Ostravy a po 14. hodině zase zpátky, budou zrušeny. Stejný osud čeká také spoj, který nyní v pracovní dny ve 13.30 hodin vyjíždí z autobusové nádraží v Frýdku a míří do Vyšních Lhot a pak zpátky. V pátek naposledy pojede také autobus, který před šestou hodinou ranní jezdí z Mostů u Jablunkova přes Jablunkov k železniční stanici v Návsí.

Přibude naopak nový spoj z Frýdku-Místku do Horních Domaslavic, který bude vyjíždět z autobusového nádraží v pracovní dny ve 13.35 hodin a pak pojede zpět do města. Vyplní tak současnou zhruba tříhodinovou prodlevu.

Cestující, kteří míří na odpolední směnu do nošovické průmyslové zóny, můžou ocenit fakt, že autobus na lince z Nového Jičína do Nošovic nově zastaví také na frýdeckém autobusovém nádraží. Nový ranní spoj přibude z Ostravy do Frýdku-Místku přes Paskov a Sviadnov, odjíždět bude z ostravského autobusového nádraží v pracovní dny ve 4.35 hodin.

MHD ve Frýdku-Místku: přibydou nové spoje

Jízdní řády budou mít od neděle novou podobu také v případě frýdecko-místecké MHD, kde provoz ještě o něco více zhoustne. Nový spoj se například objeví v odpolední špičce na „dvojce“, od frýdeckého nádraží pojede autobus směrem na Panské Nové Dvory v 17.05. Mezi dvěma spoji tak už v tu dobu nebude půlhodinová mezera. Jeden autobus přibude na vytížené první ranní lince ze zastávky VÚHŽ parkoviště v Dobré směrem do Frýdku-Místku. Po 14. hodině dle jízdních řádů pojede nový spoj z Nošovic přes Dobrou k frýdeckému vlakovému nádraží. Další posilový autobus v ranní špičce před osmou hodinou, který nebude jezdit v době školního volna, nasadí dopravce od frýdeckých Válcoven plechu směrem na autobusové nádraží. V odpoledních hodinách výrazně posílí linka okružní číslo 10, na které přibydou hned tři spoje.

Zrušen naopak bude spoj ze Zámeckého náměstí ve Frýdku do Bašky, který vyjíždí o půl jedné. Stejně tak i odpolední spoj v pracovních dnech z Frýdku do Chlebovic na lince číslo 15. Milovníci hor a turistiky ocení fakt, že od místecké polikliniky vyrazí první autobus o víkendech a svátcích směrem do Krásné na Visalaje nově už okolo půl osmé, další odjezdy budou zachovány. Jeden spoj přibude také na zpáteční cestě, o víkendech a svátcích vyjede v 12.20 hodin.

Novinkou je i fakt, že na lince číslo 4 z Frýdku do Kozlovic budou autobusy zastavovat i na zastávce Sportovní hala Polárka, která byla dosud nevyužitá.

Vlaky: pozor na časy odjezdů

Vlakoví cestující musejí u většiny spojů počítat jen s kosmetickými změnami. Jiné je to u méně využívaných nočních spojů – vlak z ostravského hlavního nádraží do Frýdlantu nad Ostravicí bude uspíšen o 35 minut, z Ostravy vyjede pět minut po půlnoci. Úplně zrušen však bude vlak, který nyní z Ostravy vyjíždí ve 23.29 hodin a jezdí do Frýdku-Místku.

Změny se dotknou i vlakových cestujících na Třinecku. Na pozoru by se měli mít hlavně lidé dojíždějící do Třineckých železáren. Například z Českého Těšína směrem do Návsí budou ranní vlaky vyjíždět o trochu později. Místo vlaku, který nyní po výjezdu z Českého Těšína je v Třinci až těsně po šesté a pokračuje do Návsí, pojede dřívější a rychlejší spoj. Ten nebude zastavovat v Ropici a Konské a jízdu zakončí v Třinci.