Nařízení platí v rámci prevence šíření akutních respiračních infekcí od pondělí, a to až do odvolání. Záležet bude na aktuální epidemiologické situaci.

V minulém týdnu stoupla v Moravskoslezském kraji nemocnost na akutní respirační infekce (ARI), včetně chřipky, o 31 %, činila tak 1629 případů na 100 000 obyvatel. Nárůst počtu onemocnění byl zaznamenán ve všech věkových skupinách, nejvíce ve věkové skupině 0 až 5letých dětí, kde nemocnost dosáhla úrovně 4596 onemocnění na 100 000 obyvatel. I nadále je nejvyšší nemocnost v okrese Opava, kde onemocnělo celkem 2591 osob na 100 000 obyvatel. V ostatních okresech počet nemocných rovněž přibývá.

"Vzhledem k nárůstu nových závažných případů chřipky, doporučujeme vyhýbat se místům s velkou kumulací lidí. Samozřejmostí je zakrývání si úst při kýchání či kašli kapesníkem, pečlivé mytí rukou teplou vodou a mýdlem, mytí rukou dezinfekčními gely zvláště po návštěvě supermarketu či jízdě v MHD. Důležitá je také životospráva, příjem dostatečného množství vitamínů, vhodná pohybová aktivita, snížení stresů a otužování," uvedli pracovníci krajské hygienické stanice.