Úřad práce v úterý 9. dubna oznámil, že k poslednímu březnu evidoval v okrese Frýdek-Místek 11 102 uchazečů o zaměstnání. V porovnání s únorem je to o 225 uchazečů méně, což znamená jen nepatrné zlepšení.

Ještě před rokem bylo na Frýdecko-Místecku bez práce „jen" 9900 lidí. „Myslím si, že se to nelepší. Sama od ledna hledám práci. Zatím jsem byla na jednom pohovoru," řekla v úterý Deníku čtyřiadvacetiletá Veronika Nováková z Frýdku-Místku. Dodala, že pročítá inzeráty, jenže většinou jde o obchodní činnosti na živnostenský list, což nechce. Naznačila, že by přivítala, kdyby nabídka volných míst nebyla až tak jednotvárná. „Byla bych ráda, kdyby jich bylo víc. To by pak bylo líp," uvedla.

Podle úřadu práce by mohlo okamžitě nastoupit do zaměstnání 10 761 uchazečů z Frýdecko-Místecka. Úřad na konci března evidoval 5054 žen, uplatnění tak hledalo více než šest tisíc mužů. V regionu je momentálně bez práce 863 absolventů a mladistvých, počet osob se zdravotním postižením zůstal na stejné úrovni jako v únoru ke konci března úřad evidoval 1419 těchto uchazečů.

V průběhu března požádalo o zprostředkování zaměstnání 901 nových uchazečů. Naopak ukončení evidence a vyřazení se týkalo 1126 lidí. „Z tohoto počtu byl pro 599 uchazečů důvodem ukončení evidence nástup do zaměstnání," informoval v úterý úřad práce. Přitom loni v březnu nastoupilo v rámci okresu do zaměstnání hned 726 evidovaných osob.

Volných míst ubývá

To, že šance najít uplatnění není příliš velká, dokládá fakt, že frýdecko-místecké kontaktní pracoviště k poslednímu březnu evidovalo celkem 457 volných pozic s místem výkonu práce v okrese, což je zhruba o třetinu méně než před rokem.

Na jedno volné pracovní místo nyní připadá 24 uchazečů, loni v březnu jich bylo „pouze" patnáct. Pro osoby se zdravotním postižením je v nabídce úřadu práce dohromady 96 vhodných volných míst, pro absolventy a mladistvé je takových míst třiapadesát.

„Situace špatná je, to je pravda. Ale kdo chce pracovat, může pracovat. Samozřejmě ne v tom oboru, ve kterém je vyškolen. O tom jsem přesvědčen," tvrdil v úterý 76letý frýdecko-místecký důchodce Jan. „Dvě třetiny lidí mají maturitu a každý si myslí, že může sedět v kanceláři," prohlásil s tím, že některá dříve tradiční odvětví mají naopak pracovníků málo. „Bohužel se zanedbaly učňovské obory," pravil důchodce.