Miliardový projekt výstavby kanalizace a čistíren odpadních vod se začíná řídit novými pravidly.

Ve všech osmi obcích, které tvoří Slezský vodohospodářský svazek, v těchto dnech schvalují nové znění stanov, zvláštní smlouvy k revitalizaci Olše a zpřesněné modely financování. Hlasování už mají za sebou zastupitelé Třince, Bystřice, Českého Těšína a Jablunkova.

Podle třinecké starostky Věry Palkovské mimořádná jednání zakončí 9. února Těrlicko. „Desátého února je shromáždění starostů, kde by se mělo odsouhlasit vyhlášení výběrového řízení. To by mělo být spuštěno kolem 15. února,“ řekla.

Schválené dokumenty upravují vztahy mezi jednotlivými obcemi a svazkem. Umožní, aby si financování a provozování stavby řešila každá obec zvlášť. Systém „každý za své“ má vyloučit možnost, že v případě neschopnosti splácet úvěr přejdou závazky na ostatní obce. U Třince zastupitelé v úterý souhlasili s podílem 13,6 procenta a investicí 45,7 milionu korun. „Model vychází z předpokladů v tendrové dokumentaci, skutečnou částku budeme znát až po výběru zhotovitelů,“ upozornila Palkovská. Necelých 46 milionů má platit i Bystřice. „Kdyby to tak zůstalo, tak jsme spokojeni,“ řekl ve středu redakci starosta Ladislav Olšar.

Zastupitelé Vendryně se sejdou ve středu odpoledne. U malé obce u Třince jde předběžně o podíl přes 26 procent a investici za 87,9 milionu korun. Přes padesát milionů mají splácet ještě Mosty u Jablunkova.

Svazek již dříve rozhodl, že je nutné vypsat soutěže na tři stavební celky. Půjde o jednotlivé akce Jablunkov-Mosty-Návsí, Bystřice-Vendryně a Třinec-Těrlicko-Český Těšín. „Logicky to bylo rozděleno územně, ale i podle velikosti podprojektů,“ vysvětlila Palkovská.

Na akci přislíbila EU hned 26,3 milionu eur, pohyb kurzu ale dotaci při přepočtu na koruny snížil z původních 790 milionů na aktuálních 658 milionů. Vláda nicméně obcím přislíbila, že ztrátu částečně vykompenzuje mimořádnou dotací ve výši 83 milionů korun. „Všechno, co provádíme, musí být schváleno Evropskou komisí,“ dodala Palkovská s tím, že kroky kontroluje i ministerstvo životního prostředí. Stavba podle ní musí odstartovat v polovině roku. „Pokud se nezačne v červnu, tak už to nelze zvládnout. I to už je šibeniční termín,“ upozornila.

#nahled|https://g.denik.cz/71/48/tabulka_revitalizace_olse040209_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/71/48/tabulka_revitalizace_olse040209.jpg|Tabulka k revitalizaci Olše - náklady a podíly v procentech.#

Kam dál?

Vodohospodářský svazek opět měnil šéfa, s Olší se popere Palkovská

VIDEO: Čistá Olše prý vyjde na necelou miliardu