V památkově chráněném zámeckém parku v Hnojníku byly vykáceny stovky stromů – a vedení obce je přesvědčeno o tom, že bez povolení. Jaroslav Rodzenák, zmocněnec firmy AAron House, která loni zchátralý zámek i s pozemky koupila, naopak na kácení nevidí nic špatného.

Nedodali posudek

„I když byly stromy ve velmi špatném stavu, žádné povolení tam nebylo,“ řekl v pondělí Deníku místostarosta Ignác Krawiec. Dodal, že Rodzenák o povolení sice požádal už na konci loňského roku, dostal však zamítavou odpověď, protože nedodal posudek Agentury pro ochranu přírody a krajiny ČR.

Místostarosta byl z pozemku vykázán

Krawiec navíc tvrdí, že i kdyby Hnojník povolení vydal, byl nutný i souhlas třineckých úředníků. „Zámek i park je chráněná památka,“ poznamenal. Místostarosta uvedl, že v době, kdy „pan Rodzenák vesele kácel dál bez povolení“, ho chtěl upozornit, aby to nedělal, ze soukromého pozemku byl ale vykázán. „Bylo mi řečeno, že tam nemám co dělat,“ řekl Krawiec. „Ono to vypadá jako záměr co jak nejvíce vykácet, vytěžit a zpeněžit,“ prohlásil hnojnický místostarosta.

Rodzenák: Firma se ničeho nedopustila

Jaroslav Rodzenák vše vidí jinak. „Obec se tři měsíce nevyjádřila, nebyla schopna si ani vyřídit písemná stanoviska památkářů, agentury a životního prostředí v Třinci, takže jsem to vylítal já,“ řekl redakci.

„Zákon rozeznává dvojí lhůty – 30denní a 90denní. Ani jednu nedodrželi. Já nevím, co už by měl ještě majitel udělat víc, než udělal. Jsem přesvědčený, že firma AAron House se ničeho nedopustila, my máme být ,biti´ za to, že projevujeme zájem o park,“ pravil Rodzenák s tím, že přístup obce vykazuje „šlendrián, nezájem a apatičnost.“

Kácení, které podle něj bylo nutné provést do konce března s ohledem na období vegetačního klidu, souvisí se záměrem firmy navrátit parku jeho původní podobu.

Kácením stromů se už zabývá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Dne 18. března jsme provedli místní šetření v památkově chráněném zámeckém parku v Hnojníku. Při tomto šetření jsme zjistili, že bylo pokáceno 222 kusů převážně vzrostlých listnatých dřevin. Na Obecním úřadě Hnojník bylo téhož dne zjištěno, že nebylo vydáno rozhodnutí o povolení kácení předmětných dřevin,“ sdělil redakci Petr Szymonik, vedoucí oddělení ochrany přírody ostravské pobočky ČIŽP. „Případ dále šetříme,“ konstatoval.

Zámek v Hnojníku přitom právě v minulých dnech změnil vlastníka. Podle Rodzenáka se firma AAron House k prodeji rozhodla poté, co se nepodařilo získat na opravu zámku státní dotace. „Novou majitelkou je Jaroslava Krejčí,“ řekl. V souvislosti s vlastntnickou změnou se ihned objevila řada spekulací.

Kam dál?

Budoucnost zámku: restaurace, pět luxusních bytů a galerie

Zámek chtěl vidět i potomek kočího

Hnojnický zámek má nového majitele

Podnikatel Debrunner už prodal vše. Kromě zámku v Hnojníku