„Podařilo se nám získat dotaci na opravu školy, náklady jsou vyčísleny na 16 milionů korun, přičemž očekáváme dotaci 11 milionů korun z ministerstva školství. Stavba vyřeší nedostatečnou kapacitu školky, přestavbou ji navýšíme o devět dětí, navíc přibude i další denní místnost. Zvětšíme sociální zařízení a v rámci přístavby postavíme kuchyň se školní jídelnou, nad kterými bude tělocvična,“ vypočetl starosta Písečné na Jablunkovsku David Ćmiel a zároveň dodal, že na úkor stávající kuchyně vznikne nová denní místnost.

Stávající obecní úřad je 'přilepen' na budově základní školy.

A právě díky zmíněné přístavbě „padne“ současný obecní úřad. „Práce by měly začít už v červenci, pokud půjde vše dle plánu. Hotovo musí být do 31. srpna 2019, přitom musíme zajistit chod školy,“ nastínil starosta.

Otázkou bylo, kam se, než obec postaví nový úřad, ten stávající přestěhuje. „Na přechodnou dobu roku a půl využijeme od června letošního roku možnost pronájmu ve zrekonstruované dřevěnce v ulici naproti kulturního domu. Během této doby chceme postavit nový obecní úřad na plánovaném místě vedle kulturního domu,“ řekl Ćmiel. Na úřad již obec má stavební povolení, ale oproti původnímu záměru, bude stavba menší.

„Chtěli jsme v rámci jedné stavby postavit nejen obecní úřad, ale součástí jedné stavby měla být i mateřská škola. Po rekonstrukci stávající školy bychom další místnost pro školku dětmi nenaplnili, proto zatím postavíme jen úřad,“ vysvětlil starosta a dodal, že s přístavbou školky k novému obecnímu úřadu se v budoucnu počítá a nic tomu nebude bránit, stavební povolení v Písečné mají.

Projekt nového úřadu v obci předělali v rámci pasivního standardu úřad bude nízkoenergetickou budovou.

„Můžeme tím žádat o 30procentní dotaci na veškeré náklady z operačního programu životní prostředí. Máme připravené výběrové řízení na zhotovitele, které ještě nebylo vyhlášeno a do konce dubna bude zpracována žádost o dotaci. Věříme, že máme šanci uspět, peníze v programu jsou a tím, že se v pasivním standardu zatím moc nestaví, mohli bychom uspět,“ předeslal starosta, podle kterého na výstavbu obecního úřadu postačí rok, náklady dle projektu činí 6,2 milionu korun. „Stavbu obecního úřadu skloubíme i se stavbou kanalizace v obci, na kterou se nový obecní úřad ihned napojí,“ uzavřel Ćmiel.