Na projekt, jehož cílem je podpora rozvoje sociálních služeb ve městě při současném zvýšení energetické účinnosti a uplatňování protiepidemických zásad proti šíření viru COVID-19, využilo město dotaci v rámci 101. výzvy IROP - Sociální infrastruktura se zvýšenou energetickou účinností – SC 6.1.

„Od doby, kdy město převzalo zámecký areál se všemi jeho stavbami, se snažíme postupně rekonstruovat jednotlivé historické budovy a najít pro ně vhodné využití,“ uvedl starosta města Petr Baďura. „V budově předzámčí, která je bezbariérová, jsme se rozhodli ve spolupráci s Charitou Frýdek-Místek vybudovat denní charitní stacionář pro seniory, jehož služby, jak doufáme, usnadní život nejen seniorům, ale také osobám, které o ně doma pečují,“ dodal starosta Baďura.

Šestileté Klárce z Třince pomohla terapie s delfíny.
Klárka z Třince bojuje se vzácnou nemocí. Pomohla jí i terapie s delfíny

Součástí projektu je také pořízení vnitřního vybavení stacionáře, pomůcek pro klienty a pořízení ekologického vozidla pro sociální službu. Poskytovatelem nové sociální služby bude Charita Frýdek-Místek.

Zleva ředitel Charity Frýdek-Místek Martin Hořínek, starosta města Paskov Petr Baďura, ředitelka Lenzing Biocel Paskov Kateřina Kupková a Vojtěch Nezval, ředitel územního odboru HZS MSK Frýdek-Místek.Zleva ředitel Charity Frýdek-Místek Martin Hořínek, starosta města Paskov Petr Baďura, ředitelka Lenzing Biocel Paskov Kateřina Kupková a Vojtěch Nezval, ředitel územního odboru HZS MSK Frýdek-Místek.Zdroj: se svolením Charity FM

„Jsme moc rádi, že se po několika letech příprav podařilo zrealizovat vizi a denní stacionář v Paskově dnes otevíráme. I pro Charitu Frýdek-Místek je to nová kapitola, protože tato služba, jako jedna z mála, v našem portfoliu služeb pro seniory dosud chyběla. Těšíme se, až se prostory stacionáře od ledna 2024 naplní klienty, a ti s námi budou tuto kapitolu psát. Věříme, že v tomto krásném prostředí stráví klienti nejednu hezkou chvíli.“ sdělil ředitel Charity Frýdek-Místek Martin Hořínek.

Štědrý den na Lysé hoře, 24. 12. 2023.
VIDEO: Lysá hora na Štědrý den. Na královnu Beskyd mířily i v mlze a sněhu davy

Západní křídlo předzámčí prošlo kompletní přestavbou interiéru při zachování vnějšího vzhledu památkově chráněné budovy. Kromě prostor pro denní stacionář byly v objektu vybudovány také prostory pro veřejné služby, jimiž jsou kadeřnictví, kosmetika a pedikúra.

Náklady na rekonstrukci předzámčí a vybudování denního stacionáře dosáhly 15,4 milionů Kč, z čehož dotace Evropského fondu pro regionální rozvoj pokryla 85%. Na úhradu nákladů spojených s vybudováním denního stacionáře přispěla celým jedním milionem korun také společnost Lenzing Biocel Pasko.