Zjistili to pracovníci frýdecko-místeckého stavebního úřadu při kontrole terénních úprav, které firma ve svém areálu prováděla. Situací se v těchto dnech začíná zabývat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Firma ve středu oznámila, že její jednatel je na dovolené mimo Českou republiku a své vyjádření poskytne příští týden.

„Firma Blanco měla v areálu provádět hrubé terénní úpravy, které ale byly v rozporu s projektovou dokumentací, a to nejen co do rozsahu, ale i do skladby zeminy. Stavební úřad proto zasáhl a nad rámec svých povinností nechal zpracovat ekologický a geodetický průzkum zaměřený na skladbu navezené zeminy. Výsledky ukázaly na obsah nebezpečných látek, které jsou obsaženy například v asfaltu nebo v materiálech používaných při stavbě silnic," přiblížil náměstek primátora Karel Deutscher.

„Zodpovědnost nese společnost Blanco, která pozemky vlastní. Měla si ohlídat, kdo a co na její pozemky naváží. My celou situaci jednoznačně vnímáme jako závažný problém, a to nejen z ekologického hlediska, ale také z hlediska sociálního a ekonomického, protože na daných pozemcích mohla vyrůst další průmyslová hala, která by nabídla práci stovkám našich občanů," řekl náměstek primátora Jiří Kajzar.

Podle mluvčí frýdecko-mís-teckého magistrátu Jany Matějíkové se bude další vývoj chlebovické průmyslové zóny odvíjet od stanoviska České inspekce životního prostředí. Ta bude zjišťovat, do jaké míry je zemina nebezpečná, zda ji společnost, na jejichž pozemcích se nachází, bude moci naložit na auta a odvézt na skládku, nebo bude muset přistoupit ke složitějším a finančně nákladnějším postupům s využitím speciálních technologií.

Oficiální dopis z magistrátu byl odeslán v úterý odpoledne, René Hellebrand z oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava proto předpokládal, že inspekce se podnětem začne zabývat nejpozději dnes.

„Nějaké kusé informace už máme, ale počkáme, až přijde dopis. Pak budeme zjišťovat původ materiálu, jeho množství, jaké má vlastnosti, kdo ho navezl a tak dále," řekl ve středu Deníku. „Pak se sepíše záznam kontrolního zjištění," dodal René Hellebrand s tím, že na řadu přijdou opatření k nápravě, které doprovázejí i sankce.

Oblastní inspektorát ČIŽP Ostrava řeší ročně v oblasti odpadového hospodářství osmdesát až sto různých podnětů. Loni jich podle Hellebranda bylo 88. Upozornil ale, že podněty se netýkají jen návozů. Společnost Blanco Professional CZ v minulosti koupila od města 4,7 hektaru pozemků. Zabývá se výrobou kovových konstrukcí a v Chlebovicích zaměstnává přibližně sto lidí. Celá chlebovická průmyslová zóna má 12,7 hektaru a je plně obsazena.

Vyjádření firmy se ve středu nepodařilo získat. „Jednatel společnosti je momentálně na dovolené, je mimo Českou republiku. Vyjádří se k tomu příští týden po dovolené v úterý nebo ve středu," řekla redakci zaměstnankyně firmy.