Předškoláci z Řepišť nyní mohou trávit čas ve zbrusu nových prostorách mateřské školy. Budova školky se totiž dočkala generální rekonstrukce a obec nové prostory tuto sobotu slavnostně otevřela. Původní školní budova se otevírala 6. února 1981 a svého znovuotevření se tak v sobotu 7. února školka dočkala téměř na den přesně po osmadvaceti letech. „Rekonstrukce školky trvala půl roku. Stará budova se potýkala s celou řadou technických problémů, například zatékalo do střechy, budova měla jen velmi nákladné a obtížně regulovatelné akumulační topení a kuchyně už nesplňovala současné hygienické normy,“ popsal původní stav starosta Řepišť Rostislav Kožušník.

Celkový rozpočet na opravu budovy však byl ve výši 13 milionů korun, což převyšovalo možnosti obce. „Na první etapu oprav, která zahrnovala zateplení a pláště budovy, výměnu všech oken a vstupních dveří, rekonstrukci a izolaci střechy a nové vytápění, se nám podařilo získat dotaci z evropského Fondu soudržnosti ve výši 2,566 milionu korun a k tomu 151 tisíc korun ze Státního fondu životního prostředí. Druhá etapa oprav zahrnovala rekonstrukci vnitřních prostor. Budova dostala veškeré nové rozvody, jako je elektroinstalace, rozvody vody, kanalizace elektronické zabezpečení, je nyní vybavena dálkovým otevíráním dveří, domácí telefony, anténními rozvody a má nové vnitřní dveře, podlahové krytiny, koupelny i sociální zařízení. Kompletní rekonstrukcí prošla také školní kuchyně včetně vzduchotechniky,“ vyjmenoval starosta.

„Na tuto druhou etapu nám pomohli získat pět milionů korun ze Státního fondu životního prostředí poslanci parlamentu Karel Sehoř (ODS) a Petr Rafaj (ČSSD),“ řekl. Zbytek do celkové částky za opravu budovy, což je zhruba šest milionů korun, doložila ze svého rozpočtu obec. „Díky provedeným úpravám uspoříme padesát procent energie, ročně to dělá 130 tisíc korun,“ konstatoval Rostislav Kožušník. Letos ještě mateřskou školu čeká úprava zahrady, kde vznikne pro děti i nový altán.

„Školka od září fungovala v náhradních prostorách v budově základní školy. Ještě v sobotu ráno, těsně před slavnostním otevřením budovy, se ve školce uklízelo. Už jsem ani nevěřil, že to stihneme, ale nakonec všechno dopadlo,“ usmíval se starosta. „Nová školka je moc krásná a myslím, že se tu bude líbit i dětem. Interiér je vymalován veselými barvami a působí velmi příjemně a útulně. Krásná je také nová školní kuchyně, která slouží nejen pro děti, ale i pro cizí strávníky. Momentálně se tu stravuje 130 lidí, kapacita kuchyně je ale větší,“ zhodnotila rekonstrukci ředitelka školky. „Do školky je letos zapsáno 56 dětí, což je maximální stav,“ dodala.

„Do zdejší školky už chodí naše čtyřletá dcera Anička a určitě sem v budoucnu nastoupí i syn Vašík, který teď má teprve tři měsíce. Nová budova je moc hezká, myslím, že se oprava povedla a děti sem budou chodit rády,“ pověděla Veronika Moravcová. „Líbí se mi tady, těším se hlavně na nové hračky,“ svěřila se její čtyřletá dcera Anička.