Soutěž mladých strojařů, kterou pořádá Svaz strojírenské technologie na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně pro žáky středních škol, vyhrál letos Filip Hranický, student 4. ročníku oboru strojírenství.

Osmnáctiletý mladík z Kozlovic se stal absolutním vítězem v programování CNC obráběcích strojů, když vyhrál nejpočetněji zastoupenou kategorii Heidenhain iTNC 530, do které se letos přihlásilo celkem 26 škol a 63 soutěžících.

Frýdecko-místecká škola tak navázala na sérii úspěchů, které pravidelně sbírá od roku 2010, kdy se do soutěže přihlásila poprvé. „V letech 2010 a 2013 naši studenti zvítězili v soutěžním bloku vždy asi devíti soutěžících. V roce 2011 náš student skončil na druhém místě," shrnul vedoucí praktického vyučování Čestmír Závodný.

A zdůraznil, že Filip Hranický nyní navázal na dva roky starý úspěch Lukáše Sigmunda. „Oba byli nejlepší za celý soutěžní týden," připomněl Čestmír Závodný.

Úkolem soutěžících je ve dvouhodinovém časovém limitu vytvořit dle dílenského výkresu součásti NC program pro její výrobu. Vítězem se stává ten, kdo NC program vytvoří správně a v nejrychlejším čase. Podle vítězného NC programu si pak student za asistence obsluhy součást vyrobí na CNC frézce a odnese.

Filip Hranický úkol zvládl za 38 minut. „Nepočítal jsem s tím, že bych mohl uspět," řekl skromný student Deníku. Zatím neví, co mu vítězství v soutěži v budoucnu přinese. „To ukáže čas. Snad to k něčemu bude," poznamenal Filip Hranický. Chce studovat dál, ovšem pokud se naskytne příležitost, mohl by se věnovat právě programování CNC obráběcích strojů. „Ale až po vysoké," zopakoval student, jemuž už v Brně gratuloval premiér Bohuslav Sobotka a později v Praze také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Není to typ, který by se předváděl. Spíše za něj mluví ten úspěch," řekl na adresu Filipa Hranického vedoucí praktického vyučování Čestmír Závodný.

Radost má rovněž ředitel frýdecko-místecké školy Martin Tobiáš. „Je to událost, která je pro naši školu naprosto jedinečná. V Soutěži mladých strojařů končíme vždy do druhého místa, od roku 2012 máme dva absolutní vítěze," potvrdil Martin Tobiáš. A dodal, že škola, na které má programování CNC strojů dlouholetou tradici, letos v rámci krajského projektu NatTech pořídila vybavení, které umožňuje ještě kvalitnější přípravu studentů přímo do praxe.

„Do Soutěže mladých strojařů nominujeme žáky, kteří mají zájem absolvovat systematickou přípravu jednak ve škole, ale ta se koná nad rámec povinné výuky ve volném čase a případně trénují i sami doma. Letos o přípravu na soutěž projevilo zájem asi 12 žáků," naznačil Čestmír Závodný. „Na naší škole mají žáci velké příležitosti, stačí jim jenom chtít je využít pro současné i budoucí úspěchy," usmál se vedoucí praktického vyučování.