VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V soutěži Vesnice roku mělo Frýdecko-Místecko hned tři želízka v ohni

Podle abecedy: Bystřice, Hrádek, Žabeň – to je trojice okresních reprezentantů v krajském kole soutěže Vesnice roku. 

8.6.2018
SDÍLEJ:

Hodnotitelská komise v Hrádku.Foto: Deník / Tomáš Machálek

V Moravskoslezském kraji se do klání zapojilo 17 obcí, v celé republice pak 228. Krajská hodnotitelská komise v našem kraji již svou práci skončila. Navštívila přihlášené obce a nyní je na ní, kterou určí vítězem.

„Osobně při návštěvách obcí vidím, že jsou na velmi vysokých úrovních. Musím říct, že bude velice těžký úkol vybrat jednu vítěznou obec,“ řekl během návštěvy krajské hodnotící komise v Hrádku její šéf Alfons Pospiech, který je zároveň starostou Velkých Hoštic – obce, která se v roce 2016 stala Vesnicí roku Moravskoslezského kraje.

„Je pozitivní, kolik obcí se do soutěže přihlásilo a jak nádherně vypadají, jak jsou vybaveny, jak tam lidé žijí. Jedná se o dobrou soutěž a je škoda, že další obce, které se mají čím pochlubit, do tohoto klání nejdou,“ doplnil předseda komise, který tuto funkci zastává na základě vítězství „své“ obce před dvěma lety. „Vloni jsem byl místopředsedou, taková jsou pravidla,“ upřesnil Pospiech.

Podle něj není nejhorší během návštěv obcí zvládnout časově náročný program. „Mnohem složitější bylo skloubit program deseti hodnotících komisařů, abychom v dané dny mohli společně obce navštívit. Tři dny jsme jezdili v květnu, dva dny potom v červnu,“ prozradil Pospiech.

Nejpočetnější zastoupení, 25 soutěžících obcí, má Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina. Nejméně obcí se do soutěže přihlásilo v Olomouckém kraji, a to 11. Vítězové krajských kol postupují do celostátního kola, které se uskuteční první zářijový týden. Vítěz celostátního kola a nositel titulu Vesnice roku 2018 bude vyhlášen 15. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

V pátek 8. června bylo oznámeno, že Vesnicí roku 2018 Moravskoslezského kraje se stalo Úvalno na Bruntálsku. 

ANKETA

Deník oslovil starosty všech tří „našich“ obcí a každému z nich položil tři stejné otázky:
Otázka 1: Kdy a jak vznikl nápad přihlásit se do soutěže Vesnice roku?
Otázka 2:Co je podle vás v soutěži silnou stránkou vaší obce?
Otázka 3: V čem naopak cítíte, že je potřeba “přidat” – co vás trápí?

Roman Wróbel, starosta Bystřice:
Odpověď 1:
Zapojení do soutěže Vesnice roku zaklíčil v hlavě místostarosty Marcela Čmiela zhruba před půlrokem. Vycházel jednoduše z toho, že princip trvale udržitelného komunitně vedeného rozvoje Bystřice těsně koresponduje s cílí této soutěže. Nic víc, nic míň.
Odpověď 2:
K silným stránkám Bystřice patří permanentní zvyšování sportovní a kulturní infrastruktury, nadstandardní zapojení do operačních programů, přeshraniční a mezinárodní spolupráce, podpora spolkové činnosti, zapojenost občanů napříč generacemi do tvorby strategie, nový územní plán a strategický plán rozvoje obce, těsná součinnost samosprávy s neziskovou a soukromou sférou.
Odpověď 3:
Trápí nás nebývalé prorůstání byrokratické tyranie do všech oblastí veřejného života.

Robert Borski: starosta Hrádku:
Odpověď 1:
S nápadem přišla naše projektová manažerka Martina Škanderová a napsala mi ho emailem. Posléze jsem byl na schůzi Spolku pro obnovu venkova ve Zbyslavicích a tam měl přednášku starosta jedné vítězné obce z Olomouckého kraje. Prezentace byla velmi inspirující. Přednášející říkal, že už jenom účast velmi výrazně stmeluje obyvatelé obce. To byl rozhodující okamžik. V další fázi jsem návrh ostýchavě předložil zastupitelstvu k rozhodnutí. K mému příjemnému překvapení byl odhlasován jednohlasně.
Odpověď 2:
Jednoznačně nejsilnější stránkou naší obce je soudržnost našich obyvatel a sounáležitost s místem kde žijí. Na dobré úrovni je způsob komunikace s obcí. Také se snažíme, aby byla naše obec čistá, upravená. Pečujeme o vzhled naši veřejné zeleně s velkým zaujetím.
Odpověď 3:
Trápí nás, že ještě stále nemáme postavenou sportovní halu, byť již bylo zahájeno stavební řízení. Z dlouhodobého hlediska je naší slabinou absence kanalizace.

David Hejneš, starosta Žabně:
Odpověď 1:
Celý nápad je starý už šest let, tehdy mě oslovil jako „začínajícího“ starostu kolega Rosťa Kožušník z Řepišt (vítěz krajského kola z roku 2012), abychom to zkusili. Podařilo se nám v následujícím roce komisi oslovit a získali jsme 3. místo a navíc naše knihovna byla vyhodnocena jako nejlepší v kraji. V dalších letech jsme získali Diplom za podporu umělecké činnosti pro veřejný prostor, Bílou stuhu za činnosti mládeže. V roce 2017 jsme získali druhé místo a Zlatou cihlu za stavbu Nových „Visalají“ což je zázemí hasičského hřiště. Letos se soutěže účastníme popáté a jsme zvědavi, jak se u nás komisi líbilo.
Odpověď 2:
Určitě je to spolkový a společenský život, když jsem počítal výčet akcí pořádaných našimi hasiči, sokoly, klubem důchodců, školou, klubem rodičů, obcí, ale i nadšenými jednotlivci dostal jsem se na číslo 70. Myslím si, že ke zvýšení aktivity lidí v Žabni přispěla i účast v soutěži Vesnice roku. Daří se nám spolupráce se zmíněnými organizacemi a v jejich činnostech je podporujeme materiálně i finančně. Daří se nám i přes ne úplně ideální polohu vedle průmyslových areálů i v růstu počtu obyvatel. Máme dobrou a krásnou školu, školní zahradu, obnovujeme místní staré tradice, daří se nám průběžně zlepšovat a opravovat obecní majetek.
Odpověď 3:
Vždy je možné něco zlepšit, ale myslím, že soutěž má za úkol předvést venkov takový, jaký je. I my se snažíme komisi předvést aktivity a vystoupení, která jen oprášíme a ukázat, jací jsme.

VÝSLEDKY 24. ROČNÍKU KRAJSKÉHO KOLA SOUTĚŽE VESNICE ROKU 2018:

Zlatá stuha a vítěz krajského kola 2018 s právem užívat titul Vesnice Moravskoslezského kraje roku 2018 - obec Úvalno, okres Bruntál.

Bílá stuha za činnost mládeže: Melč, okres Opava

Modrá stuha za společenský život: Hrádek, okres Frýdek-Místek

Oranžová stuha za spolupráci obce

a zemědělského subjektu: Holasovice, okres Opava

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí: Hodslavice, okres Nový Jičín

 

Další ocenění:

2. místo v krajském kole: Bolatice, okres Opava

3. místo v krajském kole: Stonava, okres Karviná

 

Cena naděje pro živý venkov: Dívčí Hrad, okres Bruntál

 

Diplom za moderní knihovnické a informační služby: Holasovice, okres Opava

Diplom za podporu sportovních a volnočasových aktivit: Bystřice, okres FM

Diplom za rozvíjení lidových tradic venkova: Štítina, okres Opava

Diplom za občanskou pospolitost: Heřmanice, okres NJ

Diplom za aktivní přístup mládeže k obci jako místu pro život: Bystřice, okres FM

Diplom za kvalitní květinovou výzdobu v obci: Bolatice, okres Opava

Diplom za příkladnou péči o historickou zástavbu: Holasovice, okres Opava

Diplom za vzorné vedení kroniky: Petrovice u Karviné, KIA

Diplom za vedení dětí ke sportu a fair play hře: Tichá, okres Nový Jičín

Diplom za citlivé vnímání historické a genetické

paměti krajiny: Šilheřovice, okres Opava

Diplom za stálou snahu o rozkvět obce: Ryžoviště, okres Bruntál

Diplom za snahu o zklidnění dopravní situace v obci: Třemešná, okres Bruntál

Diplom za nejpůsobivější taneční vystoupení žen: Žabeň, okres FM

Autor: Tomáš Machálek

8.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 23 000 Kč

Pracovníci kalkulací, cen a nákladů KALKULANT/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:18/6/2018, Náplň práce:, - zpracovávání kalkulačních podkladů pro cenové nabídky a tvorbu cen, - zpracovávání návrhů cen a cenových nabídek, - provádění operativních změn kalkulací podle vývoje materiálních, personálních nákladů apod. , - spolupráce s příslušnými odbornými útvary při zpracování podkladů pro tvorbu cen, - výpomoc a zástup na oddělení zpracování zakázek a technologie, - spolupráce s oddělením nákupu. , Požadavky: , - SŠ / VŠ technického směru , - pracovní zkušenosti na obdobné pozici výhodou, - znalost technické dokumentace, - AJ popř. NJ slovem i písmem, - znalost MS Office, výhodu znalost systému SAP, - spolehlivost, flexibilita, samostatnost, komunikativnost, spolupráce, ochota se vzdělávat, - ŘP sk. B., Nabízíme: , - zajímavé zaměstnání v rámci nadnárodního koncernu, - 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na životní nebo penzijní pojištění, platové podmínky a ostatní benefity odpovídající významu pozice, firemní vzdělávání , - očkování proti chřipce, bezplatný letní pitný režim, - mzda - u osobního jednání., V případě Vašeho zájmu pošlete prosím strukturovaný životopis v ČJ a AJ. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Blanco professional cz spol. s r.o. [2], Příborská, č.p. 258, 739 42 Frýdek-Místek 8. Informace: Michaela Čecháčková, +420 733 133 029.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 30 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) KVALITÁŘ/KA, VEDOUCÍ VÝROBNÍ KONTROLY. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:11/6/2018 a:19/6/2018, Rozvrh pracovní doby od 6,00 nebo 7,00 hod. dle domluvy., Náplň práce: , • koordinace vstupní, výrobní a výstupní kontroly, • vedení, rozvoj a vzdělávání zaměstnanců na úseku Výrobní kontroly, • zabezpečení kontroly kvality, analýza výr. procesu, • komplexní zajišťování kvality pro zákazníka, • spolupráce při vyřizování reklamací;, • zajišťování a uplatňování požadavků vyplývajících z norem ISO a ISO TS 16949;, • evidence a udržování dokumentace v řízeném režimu;, • vedení projektů, • jednosměnný provoz, Požadujeme: , • VŠ vzdělání (odborné – technického zařazení), • Praxe z oblasti kvality a laboratorní práce ve výrobní firmě min. 1 rok, • Znalost práce na PC (MS Office), • Výhodou - znalost norem ISO (ISO 9001, 14001 a ISO TS 16949), • zkušenost s vedením a řízení lidí, • Organizační, vyjednávací a komunikační schopnosti, samostatnost, • Vysoké pracovní nasazení a flexibilita, • Anglický jazyk na komunikativní úrovni, • ŘP skupiny B, Nabízíme:, • Zajímavá a tvůrčí práce v mezinárodní společnosti s možností seberealizace, • příjemný kolektiv a pracovní prostředí, • možnost osobnostního a profesního růstu, • zaměstnanecké benefity (týden dovolené navíc, vzdělávání, odměny, akce pro zaměstnance, lázeňské pobyty), • nástup možný ihned nebo dle dohody, Kontakt uveden viz výše.. Pracoviště: Saft ferak a.s., 739 04 Pražmo. Informace: Renata Kohutová, +420 558 426 244.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 20 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti oční optiky a optometrie ORTOPTICKÁ SESTRA. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 a:18/6/2018, Požadujeme vzdělání vyšší odborné, zodpovědnost, komunikativnost, práce s dětmi, organizační schopnosti, práce s PC, i absolventy. Nástup dle dohody., Kontakt viz výše.. Pracoviště: Oční eu s.r.o. - pracoviště frýdlant nad ostravicí, Školní, č.p. 118, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Andrea Sližová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 18 000 Kč

Ostatní pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy OSTRAHA PRODEJEN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 z:4/5/2018 a:1/2018 (VHODNÉ I PRO OZP), Práce vhodná i pro OZP. Praxe výhodou. Certifikát strážného zajistíme. Požadujeme bezúhonnost. Kontakt telefonicky pondělí až pátek 08.00-15.00 hod. viz výše. PRACOVIŠTĚ NENAVŠTĚVOVAT. K případnému osobnímu pohovoru, který se bude konat na pobočce v Ostravě Vás telefonicky nebo emailem vyzveme.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - pracoviště frýdek-místek, Revoluční, č.p. 3470, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Simona Bernardi, +420 606 333 112.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Ilustrační foto.

Kvůli stovce lidí dobu nočního klidu v Třinci nezměnili

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Zloděj ukradl mladíkovi mobilní telefon z kapsy kalhot

Na svou neopatrnost doplatil čtyřiadvacetiletý mladík, který svůj volný čas trávil o víkendu v baru ve Frýdku-Místku.

Architektka Jiřičná představila projekt přístavby Národního domu v Místku

FOTOGALERIE/ Velký zájem veřejnosti doprovázel pondělní vernisáž výstavy ve Frýdku-Místku, která přibližuje chystané stavby ve městě. Největším lákadlem byla uznávaná architektka Eva Jiřičná, která v areálu bývalé tkalcovny ve Frýdku představila projekt dostavby Národního domu.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT