VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V soutěži Vesnice roku mělo Frýdecko-Místecko hned tři želízka v ohni

Podle abecedy: Bystřice, Hrádek, Žabeň – to je trojice okresních reprezentantů v krajském kole soutěže Vesnice roku. 

8.6.2018
SDÍLEJ:

Hodnotitelská komise v Hrádku.Foto: Deník / Tomáš Machálek

V Moravskoslezském kraji se do klání zapojilo 17 obcí, v celé republice pak 228. Krajská hodnotitelská komise v našem kraji již svou práci skončila. Navštívila přihlášené obce a nyní je na ní, kterou určí vítězem.

„Osobně při návštěvách obcí vidím, že jsou na velmi vysokých úrovních. Musím říct, že bude velice těžký úkol vybrat jednu vítěznou obec,“ řekl během návštěvy krajské hodnotící komise v Hrádku její šéf Alfons Pospiech, který je zároveň starostou Velkých Hoštic – obce, která se v roce 2016 stala Vesnicí roku Moravskoslezského kraje.

„Je pozitivní, kolik obcí se do soutěže přihlásilo a jak nádherně vypadají, jak jsou vybaveny, jak tam lidé žijí. Jedná se o dobrou soutěž a je škoda, že další obce, které se mají čím pochlubit, do tohoto klání nejdou,“ doplnil předseda komise, který tuto funkci zastává na základě vítězství „své“ obce před dvěma lety. „Vloni jsem byl místopředsedou, taková jsou pravidla,“ upřesnil Pospiech.

Podle něj není nejhorší během návštěv obcí zvládnout časově náročný program. „Mnohem složitější bylo skloubit program deseti hodnotících komisařů, abychom v dané dny mohli společně obce navštívit. Tři dny jsme jezdili v květnu, dva dny potom v červnu,“ prozradil Pospiech.

Nejpočetnější zastoupení, 25 soutěžících obcí, má Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina. Nejméně obcí se do soutěže přihlásilo v Olomouckém kraji, a to 11. Vítězové krajských kol postupují do celostátního kola, které se uskuteční první zářijový týden. Vítěz celostátního kola a nositel titulu Vesnice roku 2018 bude vyhlášen 15. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

V pátek 8. června bylo oznámeno, že Vesnicí roku 2018 Moravskoslezského kraje se stalo Úvalno na Bruntálsku. 

ANKETA

Deník oslovil starosty všech tří „našich“ obcí a každému z nich položil tři stejné otázky:
Otázka 1: Kdy a jak vznikl nápad přihlásit se do soutěže Vesnice roku?
Otázka 2:Co je podle vás v soutěži silnou stránkou vaší obce?
Otázka 3: V čem naopak cítíte, že je potřeba “přidat” – co vás trápí?

Roman Wróbel, starosta Bystřice:
Odpověď 1:
Zapojení do soutěže Vesnice roku zaklíčil v hlavě místostarosty Marcela Čmiela zhruba před půlrokem. Vycházel jednoduše z toho, že princip trvale udržitelného komunitně vedeného rozvoje Bystřice těsně koresponduje s cílí této soutěže. Nic víc, nic míň.
Odpověď 2:
K silným stránkám Bystřice patří permanentní zvyšování sportovní a kulturní infrastruktury, nadstandardní zapojení do operačních programů, přeshraniční a mezinárodní spolupráce, podpora spolkové činnosti, zapojenost občanů napříč generacemi do tvorby strategie, nový územní plán a strategický plán rozvoje obce, těsná součinnost samosprávy s neziskovou a soukromou sférou.
Odpověď 3:
Trápí nás nebývalé prorůstání byrokratické tyranie do všech oblastí veřejného života.

Robert Borski: starosta Hrádku:
Odpověď 1:
S nápadem přišla naše projektová manažerka Martina Škanderová a napsala mi ho emailem. Posléze jsem byl na schůzi Spolku pro obnovu venkova ve Zbyslavicích a tam měl přednášku starosta jedné vítězné obce z Olomouckého kraje. Prezentace byla velmi inspirující. Přednášející říkal, že už jenom účast velmi výrazně stmeluje obyvatelé obce. To byl rozhodující okamžik. V další fázi jsem návrh ostýchavě předložil zastupitelstvu k rozhodnutí. K mému příjemnému překvapení byl odhlasován jednohlasně.
Odpověď 2:
Jednoznačně nejsilnější stránkou naší obce je soudržnost našich obyvatel a sounáležitost s místem kde žijí. Na dobré úrovni je způsob komunikace s obcí. Také se snažíme, aby byla naše obec čistá, upravená. Pečujeme o vzhled naši veřejné zeleně s velkým zaujetím.
Odpověď 3:
Trápí nás, že ještě stále nemáme postavenou sportovní halu, byť již bylo zahájeno stavební řízení. Z dlouhodobého hlediska je naší slabinou absence kanalizace.

David Hejneš, starosta Žabně:
Odpověď 1:
Celý nápad je starý už šest let, tehdy mě oslovil jako „začínajícího“ starostu kolega Rosťa Kožušník z Řepišt (vítěz krajského kola z roku 2012), abychom to zkusili. Podařilo se nám v následujícím roce komisi oslovit a získali jsme 3. místo a navíc naše knihovna byla vyhodnocena jako nejlepší v kraji. V dalších letech jsme získali Diplom za podporu umělecké činnosti pro veřejný prostor, Bílou stuhu za činnosti mládeže. V roce 2017 jsme získali druhé místo a Zlatou cihlu za stavbu Nových „Visalají“ což je zázemí hasičského hřiště. Letos se soutěže účastníme popáté a jsme zvědavi, jak se u nás komisi líbilo.
Odpověď 2:
Určitě je to spolkový a společenský život, když jsem počítal výčet akcí pořádaných našimi hasiči, sokoly, klubem důchodců, školou, klubem rodičů, obcí, ale i nadšenými jednotlivci dostal jsem se na číslo 70. Myslím si, že ke zvýšení aktivity lidí v Žabni přispěla i účast v soutěži Vesnice roku. Daří se nám spolupráce se zmíněnými organizacemi a v jejich činnostech je podporujeme materiálně i finančně. Daří se nám i přes ne úplně ideální polohu vedle průmyslových areálů i v růstu počtu obyvatel. Máme dobrou a krásnou školu, školní zahradu, obnovujeme místní staré tradice, daří se nám průběžně zlepšovat a opravovat obecní majetek.
Odpověď 3:
Vždy je možné něco zlepšit, ale myslím, že soutěž má za úkol předvést venkov takový, jaký je. I my se snažíme komisi předvést aktivity a vystoupení, která jen oprášíme a ukázat, jací jsme.

VÝSLEDKY 24. ROČNÍKU KRAJSKÉHO KOLA SOUTĚŽE VESNICE ROKU 2018:

Zlatá stuha a vítěz krajského kola 2018 s právem užívat titul Vesnice Moravskoslezského kraje roku 2018 - obec Úvalno, okres Bruntál.

Bílá stuha za činnost mládeže: Melč, okres Opava

Modrá stuha za společenský život: Hrádek, okres Frýdek-Místek

Oranžová stuha za spolupráci obce

a zemědělského subjektu: Holasovice, okres Opava

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí: Hodslavice, okres Nový Jičín

 

Další ocenění:

2. místo v krajském kole: Bolatice, okres Opava

3. místo v krajském kole: Stonava, okres Karviná

 

Cena naděje pro živý venkov: Dívčí Hrad, okres Bruntál

 

Diplom za moderní knihovnické a informační služby: Holasovice, okres Opava

Diplom za podporu sportovních a volnočasových aktivit: Bystřice, okres FM

Diplom za rozvíjení lidových tradic venkova: Štítina, okres Opava

Diplom za občanskou pospolitost: Heřmanice, okres NJ

Diplom za aktivní přístup mládeže k obci jako místu pro život: Bystřice, okres FM

Diplom za kvalitní květinovou výzdobu v obci: Bolatice, okres Opava

Diplom za příkladnou péči o historickou zástavbu: Holasovice, okres Opava

Diplom za vzorné vedení kroniky: Petrovice u Karviné, KIA

Diplom za vedení dětí ke sportu a fair play hře: Tichá, okres Nový Jičín

Diplom za citlivé vnímání historické a genetické

paměti krajiny: Šilheřovice, okres Opava

Diplom za stálou snahu o rozkvět obce: Ryžoviště, okres Bruntál

Diplom za snahu o zklidnění dopravní situace v obci: Třemešná, okres Bruntál

Diplom za nejpůsobivější taneční vystoupení žen: Žabeň, okres FM

Autor: Tomáš Machálek

8.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená OBSLUHA OLEPOVACÍHO STROJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 a:9/8/2018, Požadujeme vyučení, praxe výhodou. Provoz jednosměnný 6,00-14,30 hod, doprava firemním autem z FM zajištěna., Kontakt - telefonicky, e-mailem uveden viz výše.. Pracoviště: Stolařství ideál šebesta s. r. o., 739 04 Pražmo. Informace: Miroslav Šebesta, +420 602 593 900.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Aktualizace 29. 6. 2018, 13.8.2018, Požadujeme - manuální zručnost., Předem volat (6:00 - 18:00) na tel. č.: 777 720 835 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinecko, Jablunkovsko. Pracoviště: Renopol - stavby, s.r.o., 739 92 Návsí. Informace: Daniel Borski, +420 777 720 835.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Pedagog volného času 125 Kč

Pedagogové volného času PEČUJÍCÍ PRACOVNÍK/-ICE VE VOLNOČASOVÉM KLUBU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 13.8.2018, Požadujeme - pedagogické vzdělání - minimální., Jedná se o péči o děti ve volnočasovém klubu v odpoledních hodinách - příprava práce s dětmi, příprava prostoru, samotná práce s dětmi a jejich dozorování - organizace dětských her, zpěv, říkanky, procházky, vedení dokumentace klubu., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: zspisecna@seznam.cz, Pracoviště: Písečná. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola písečná, příspěvková organizace, 739 91 Jablunkov. Informace: Eva Byrtusová, +420 558 358 122,776 089 973.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:23/2/2018 a:9/8/2018, Práce na plný úvazek, možno i DPP. Práce vhodná i pro absolventy. Pracovní doba 6.00-14.30 hod. Praxe v oboru svařování výhodou. Náplní práce je výroba ocelových podlahových roštů., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Noving rošty s.r.o. - prac. staré město, Na Baštici, č.p. 168, 739 01 Baška. Informace: Michal Galásek, +420 603 421 758.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oceláři porazili Vítkovice (v modrém) i podruhé. Zápas měl slušné tempo.
13

Letní hokejové dvojderby ovládl Třinec

Představení kosterního modelu mamuta srstnatého v Zoologické zahradě Ostrava 15. srpna 2018.
6

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Vychutnejte si léto s Deníkem. Hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

ANKETA/ Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro v Moravskoslezském kraji v rámci projektu Vychutnejte si léto s Deníkem.

Policisté provedli dopravně bezpečnostní akci

Moravskoslezsko Na sklonku minulého týdne proběhla na území Moravskoslezského kraje dopravně bezpečnostní akce.

V kraji se registruje více mužů než žen

Homosexuální páry mohou v České republice legálně stvrzovat svůj svazek od července 2006. V Moravskoslezském kraji této možnosti až do konce června letošního roku využilo 246 párů.

Žermanická přehrada se drží. Má nejlepší vodu ke koupání

Krajští hygienici také v minulém týdnu prováděli kontrolu kvality vody, a to i v nádržích našeho regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT