Na huťi se vyrábí ze směsi, kterou přepravuje soustava pásových dopravníků a zásobníků na vagóny, pomocí nichž je následně přepravována přímo na vysoké pece. A právě provoz, který zpracovává vstupní suroviny pro vysoké pece je nově vybaven filtračním zařízením pro přesypy materiálu. To je za hodinu schopné odsát 55 000 m3 znečištěné vzdušiny, na výduchu za filtrem je maximálně 10 mg prachu na 1 m3 vzduchu.
„Během přesypu z jednoho pásu na druhý dochází ke zvýšené prašnosti. Částice se pak dostávají do ovzduší. Proto jsme na přesypy instalovali zákryty a vybavili je filtračním zařízením s odsáváním,“ upřesňuje investiční ředitel Třineckých železáren Daniel Heczko.
V praxi se ukázalo , že filtrační zařízení za 34 milionů korun je ještě výkonnější než uváděné hodnoty a filtrem projde nakonec mnohem méně prachu. Filtrační zařízení tak odstraní ze vzduchu více než 33 tun prachu za rok. Výdechové potrubí je vybaveno tlumičem hluku. Zachycený prach se zpětně recykluje přímo na provoze, kde byl zachycen čímž huť plně aplikuje princip cirkulární ekonomiky. Na pořízení tohoto filtračního zařízení získaly Třinecké železárny dotaci z operačního programu Životní prostředí ve výši bezmála 15 milionů korun.