Majitelé kol se mohou dostavit do objektu Integrovaného výjezdového centra Městské policie Třinec se svými bicykly už tento víkend 30. srpna - 1. září, kdy strážníci označí 50 kol. Dalších 50 kol by se mělo značit v době od 7. - 9. září 2024.

„V roce 2022 bylo za územní působnost obvodního oddělení Třinec evidováno policii 14 skutků zahrnující krádeže jízdních kol, rovněž tak krádeže odcizením vloupáním. V roce 2023 činilo toto číslo 13 skutků a od ledna do června letošního roku je evidováno 13 případů,“ informovala Deník mluvčí Policie ČR Soňa Štětínská.

Ne všechny případy odcizení kol ovšem řeší policie. „Kola, která MěP najdou např. pohozená v příkopech, zapomenutá u restaurací, nebo nalezená a nahlášená občany a nejsou evidovaná jako kradená, se po nezbytných úkonech shromažďují na magistrátu města. Po uplynutí zákonné lhůty, kdy si jej majitel nevyzvedne, jsou nabízená Charitě Třinec – akce Kola pro Afriku. Jde o cca 10 kusů ročně, někdy více, někdy méně,“ říká mluvčí Třince Stanislav Cieslar

Neviditelné značení

„Forenzní identifikační značení je moderní způsob ochrany majetku. Speciální roztok, kterým je předmět označen, je viditelný pouze pod UV světlem. Každý označený předmět bude zaregistrován v Národním registru forenzního identifikačního značení, což umožňuje jeho identifikaci v případě krádeže na celém území ČR a také již v Polsku,“ vysvětlil ředitel Městské policie Třinec Libor Motyka.

Značení je hlavně preventivní doplněk a nezabrání samotnému odcizení kola. Nicméně v případě kontrol se zjišťuje podle výrobního čísla, zdali je kolo vedeno jako odcizené. Až v případě, že by toto číslo bylo znehodnoceno, tak se předmět nasvěcuje UV lampou a když je zjištěno, že je označen syntetickou DNA, tak se sejme mikrotečka a zjišťuje se pomoci kódu samotný vlastník.

„Výhodou je také to, že v případě odcizení máme popsané detailně kolo a nafoceno ze všech stran a kolo uvedeme do systému jako odcizené. To znamená, že foto odcizeného kola odešle z lokálního registru do centrálního a okolní města dostanou fotografie odcizeného jízdního kola a hlídky se mohou na něj zaměřit,“ uvedl náš strážník-preventista Petr Glaic.

Akce na 20 minut

„Cílem tohoto značení je odradit zloděje, usnadnit identifikaci ukradeného majetku a urychlit jeho navrácení majiteli,“ zmínila primátorka města Třince Věra Palkovská, která městskou policii z pozice své funkce řídí.

Značení a registrace jsou zdarma a trvají přibližně 20 až 30 minut. Pro zamezení dlouhého čekání je nutné se na konkrétní termín předem přihlásit prostřednictvím telefonního čísla 730 160 909. Objednávky se budou přijímat v pracovní dny od 8 do 14 hodin na uvedeném čísle. Aktivita je hrazena z rozpočtu našeho města.

Pro označení je třeba přinést čistý a suchý předmět v dobrém technickém stavu, mít s sebou doklad totožnosti a vyplnit příslušné formuláře. Služba je určená pouze občanům města Třince.