Jde o nové výstavy, které galerie dnes po 18. hodině slavnostně otevře u příležitosti 85. výročí založení města Třince.

Jedná se o výstavu „Krátký návrat" třineckého rodáka a umělce dlouhodobě žijícího v Bratislavě Jána Bergera a jeho dcery Xénie Bergerové v galerijních prostorách třineckého kulturního domu.

Výstava „Krátký návrat" podle organizátorů představuje propojení dvou výrazných umělců otce a dcery, Jána Bergera a Xénie Bergerové, kteří společnou prezentací navazují na předchozí trojgenerační výstavy.

Tuto výstavu v Galerii města Třince neurčují ani tak obsahové nebo formální charakteristiky, jako prostorové dispozice galerie. Vystaveným souborem obrazů se autoři pokusili vydat jakýsi dvojgenerační signál malířů blízkých genetickou výbavou. Na jejich prezentaci lze vidět rozdílné generační nástupy a poetiky, které je odlišují, ale nad kterými se klenou sjednocující znaky a mnohé příbuznosti. Malíř a profesor Ján Berger se narodil v Třinci 5. března 1944, avšak po roce 1953 žil s rodinou v Bratislavě. Zúčastnil se několika mezinárodních sympózií a jeho tvorba byla oceněna na 9. Mezinárodním bienále malby v Košicích a na druhém Trienále portrétu v Liptovském Mikuláši. Kromě účasti na výstavách na Slovensku a v Čechách byl zastoupen na mnoha zahraničních výstavách například v Antverpách, Mexiku, Sofii, Londýně, Aténách, New Yorku a Bruselu. Xénia Bergerová se narodila 13. července 1977 v Bratislavě a věnuje se malbě. V roce 2011 získala Cenu kritiky na mezinárodní výstavě a soutěži v Itálii, zúčastnila i mnoha dalších zahraničních výstav.

Druhou výstavou je „Průnik" polského umělce Janka Simona v galerijních prostorách třinecké knihovny. Vernisáž je naplánována na 19 hodin. Janek Simon je polský multimediální umělec narozený v roce 1977, který žije a pracuje v Krakowě.

Obě výstavy si zájemci budou moci prohlédnout až do 20. října.