V Třinci k poslednímu prosinci evidovali 1613 uchazečů o práci, což znamená, že ve městě je míra nezaměstnanosti 8,3 procenta. Počet uchazečů se za rok zvýšil o více než třetinu, protože k 31. prosinci 2008 jich bylo jen 1172 a míra nezaměstnanosti činila 5,82 procenta.
Na celém území Třinecka a Jablunkovska nyní hledá práci 3230 lidí, přitom před rokem jich bylo 2331. Nezaměstnanost zde meziročně stoupla z 5,88 na 8,44 procenta.
Celý region loni zachraňoval zejména autoprůmysl
V celém okrese hledá uplatnění 10 780 lidí a nezaměstnanost v regionu se už blíží k desetiprocentní hranici. - více ZDE
Ivo Koudelka, vedoucí oddělení analýzy a prognóz na frýdecko-místeckém úřadu práce, nicméně naznačuje, že nebýt automobilového průmyslu, Frýdecko-Místecko by na tom bylo ještě hůře.
Upozornil, že ve druhém pololetí roku 2009 měla hospodářské krize vliv na většinu odvětví v okrese Frýdek-Místek, a míra nezaměstnanosti tak postupně rostla. „Ke konci roku se výrazněji začal vliv krize projevovat i ve stavebnictví, k tomu se postupně přidávalo ukončování sezonních prací,“ uvedl Koudelka s tím, že krize tak v okrese zasáhla většinu odvětví.
„Mezi nejméně postižené odvětví patřilo potravinářství, které však v okrese není dominantní, a dále například odvětví obchodu. Pozitivní roli v tomto krizovém období v okrese sehrálo nově vybudované odvětví automobilového průmyslu, ve kterém se situace stabilizovala a které zejména ve druhém pololetí roku 2009 způsobilo, že okres Frýdek-Místek měl reálným odhadem nižší počet nezaměstnaných o přibližně 4000 osob. Ty by v opačném případě mohly rozšířit řady nezaměstnaných v registru úřadu práce,“ zdůraznil Koudelka.
Dodal, že větší nárůst nezaměstnanosti v okrese zbrzdilo i hutnictví, které má v okrese tradičně rozhodující vliv. „Po počátečním propadu se zde situace rovněž stabilizovala,“ řekl. Situace v momentálně dominantních odvětvích se tak projevila i v tom, že okres Frýdek-Místek, na rozdíl od předchozích let, vykazoval loni nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci celého Moravskoslezského kraje a měl i relativně lepší nabídku volných pracovních příležitostí.
Krize bude znát ještě několik měsíců
Koudelka sdělil, že v závěru roku 2009 se situace v některých odvětvích „normalizovala“ a začaly se vyskytovat i první pozitivní signály. „Na druhé straně však u některých subjektů docházelo k prohlubování ekonomických problémů a ztrát. Dle aktuálních signálů z trhu práce lze předpokládat přetrvávající působení hospodářské krize minimálně v prvním čtvrtletí roku 2010, pravděpodobněji však po celou dobu prvního pololetí,“ naznačil vedoucí oddělení analýzy a prognóz Ivo Koudelka.