Propršené dopoledne vystavovatelům nepřálo. Některé připravené akce tak museli přesunout, odložit nebo při nich v dešti improvizovat. I tak ale bylo u jednotlivých stánků živo. Dopolední návštěvy škol, vystřídala odpoledne veřejnost. Na parkoviště před třineckou Werk Arénou se přijely podívat i celé rodiny.

Například u hasičů mohli lidé sledovat ukázku vyprošťování. „Máme tady hodně specializované věci jako třeba protipovodňové stěny, dálkový přenos obrazu informací jako dokumentace zdolávání požáru v 3D. Snažíme se ukázat budoucnost moderní techniky při zachraňování,“ říká jeden z velitelů hasičů.

K vidění byl nejnovější model hasičského auta Tatra Force nebo dálkově ovládaný bagr-nakladač Huddig. Návštěvníci si osahali protipovodňový kontejner nebo Titbit – nákladní přívěs pro vyprošťování elektroaut.

Drony táhly hlavně mužské osazenstvo

Na stanovišti moderních technologií byly největším lákadlem různé drony. „Jsme podpora pro velitele zásahu, tedy skupina lidí, která přijede na místo a dokáže velitelství zásahu dát záběry jak z kamery, tak i z dronů. Máme drony od těch průzkumných, jakože menších, přes střední anebo doručovací. Každý má nějaké své specifikum. Tento třeba je určený pro rychlý monitoring situace, kde je nějaké nebezpečí. Aby se tam hasiči nic nestalo, dron místo proletí a pak dokáže předat svoje zjištění na obrazku pro velitele zásahu. Ten pak třeba na základě těchto dat dokáže rozhodnout o dalším postupu,“ popsal jeden z hasičů průzkumný dron.

Jak ale řekl, dětem a rodičům ukázali i další varianty. „Tento větší dron dělá průzkum pomocí optické a termovizní kamery. Dokáže tak sbírat data, hlavně ty termovizní. Třeba kde jsou ohniska, která je nutné zlikvidovat. Dále aktuálně sbírá data o tom, kde a kam se požár šíří. A pak máme ještě dron doručovací, který nyní testujeme,“ poukazuje člen hasičů na dron, který unese až 40 kilogramů váhy.

A jaké je využít pro takový dron v praxi? „Využíváme ho pro přemisťování materiálu jakéhokoliv typu, jako jsou hadice nebo třeba čerpadla, na hůře dostupné místo. Tedy tam, kam se nedostane čtyřkolka. Takový dron používáme zkrátka na místech, kde ještě není potřeba využívat vyloženě vrtulník. Například jsme ho využili v lese, kde to bylo nedostupné a hasiči by jinak museli všechno nosit na zádech. Kluci tak šetří síly na hašení,“ popsali experti od hasičů.

Dále tyto drony užívají i na převoz pití a jídla pro hasiče na místo složitého zásahu. Nesmí se zapomínat i na jejich důležitou roli při přemisťování zdravotnického materiálu.

Pojízdný operační sál na kolečkách

U záchranářů se stály fronty na prohlídku sanitky, plně vybavené nejmodernějšími přístroji a zázemím pro mimořádné události. V České republice jsou takové vozy jen čtyři a v Třinci se ukázala tato unikátní sanitka vůbec poprvé. „Je to v podstatě ambulance na mobilní ARO. Slouží k tomu, aby jsme tam dovezli zázemí jak pro ty, kteří už tam jsou, tak samozřejmě i vybavení, které je potřebné k poskytování přednemocniční péče. Navíc má markýzy pro případy rychlého vytvoření zázemí pro pacienty. Máme i mobilní nosítka, které se strašně jednoduše rozloží, a lidé tak leží na nich a ne na zemi. Rozvody kyslíku vedou i ven, takže v případě požáru lidem můžeme ihned zajistit dýchání přes kyslík,“ komentuje záchranář sanitku, která má i klimatizaci, nezávislé topení a vlastní agregát.

Zbraně, kam se člověk podívá

U stánků složek policie se těšily největšímu zájmu zbraně. Ty bylo možné si i osahat. „Lidé si tady vyzkoušeli, jaké to je jít třeba po schodech s plně naloženou výbavou. Hlavně si ale obhlíželi zbraně. Ty jsou tady samozřejmě bez nábojů a vždy u toho stojí dva strážníci, kteří dohlíží na bezpečnost,“ popsal jeden z policistů.

Na ukázku přivezli i vrhač na granáty, speciální zbraně z Německa a Itálie ale i ty klasické, které používají v podstatě všechny hlídky v České republice. „ Zájemci si osahali i zbraně ze zásahovky, které jsou velice přesné. K vidění je i brokovnice, kterou máme z Itálie. Ta se ale už moc nepoužívá. Byla na účely otevírání dveří, že se vystřelil zámek a šlo se dovnitř,“ komentuje policista.

Policisté předvedli také jedinečnou útočnou plošinu. Ta slouží k překonání překážek, ke zrychlenému přesunu taktického týmu k místu určení. Díky ní se policisté dokáží dostat až do druhého patra, a to i s nasvětlením, případně oslněním či ohlušením pachatele. Dokáží si také zmapovat prostor prostřednictvím kamerového systému. Jako dosud jediná útočná plošina umožňuje krytí taktického týmu odklopným balistickým štítem a boční krytí týmu při pohybu k objektu.

Přímo na Dni s IZS se předvedli i policejní psi Hell, Ponk a nejmladší Kilian. A také fenka Gripen s psovodkyní ze štábu Celní správy, která je vycvičena na vyhledávání omamných a psychotropních látek.

Pořadatelé doufají, aby byl příští rok nabitý minimálně tolika počtem novinek jako letos, ale s tím, že počasí by mohlo být přeci jen nakloněnější červnovým teplotám.