V Třinci se ani na druhý pokus nepodařilo najít nového šéfa právního a organizačního odboru. Jeho dosavadní vedoucí Ladislav Chromec se funkce vzdal, a to k 1. lednu 2009.

Město sice vypsalo dvě výběrová řízení, vhodný uchazeč se prý ale neobjevil. Radní rozhodli, že situaci vyřeší změnou v organizaci odborů. „Odborů bylo dvanáct, od prvního ledna jich bude jedenáct,“ řekla v pondělí redakci starostka Věra Palkovská.

Právní služby s agendou vymáhání pohledávek, exekuce, stížnosti budou podle správního řádu a občanského zákoníku spadat pod oddělení právní, které řídí tajemnice městského úřadu.

Agenda samosprávy a organizační záležitosti se začlení do stávající struktury odboru vnitřních věcí. Zároveň vzniknou dva útvary, které bude řídit přímo starostka. „Výsledkem změn bude dokonce úspora jednoho pracovního místa,“ uvedla Palkovská.

Hlásili se čerství absolventi

Právní a organizační odbor přitom dosud na radnici patřil mezi ty klíčové. Zajišťoval mimo jiné veškerou přípravu pro jednání radních a zastupitelů. „Ta pozice vyžaduje opravdu velkou zkušenost a znalost chodu městského úřadu a zákona o obcích,“ upozornila starostka s tím, že do výběrových řízení na šéfa odboru se přihlásili čerství absolventi škol. „A u nich se ta zkušenost předpokládat nedá,“ prohlásila. Zdůraznila ale, že nejde o „z nouze ctnost“, a reorganizaci považuje za velice dobré řešení dané situace. „Dlouze jsme nad tím debatovali,“ tvrdí.

Ladislav Chromec odbor řídil od dubna 2005, předtím vedl „životní prostředí“. Celkem na radnici pracuje dvanáct let a podle Palkovské od ledna přechází na útvar krizového řízení.