Pekárnu třineckého autobusového stanoviště hlídá bezpečnostní agentura. Magistrát k tomu přistoupil, aby se strážníci mohli věnovat i jiným částem města. „S problematikou bezdomovectví se potýkají všechna větší města. Strážníci městské policie byli na autobusovém stanovišti prakticky nepřetržitě a my je potřebujeme i v jiných částech města, aby tam řešili problémy spojené s dopravou a veřejným pořádkem,“ uvedla primátorka Věra Palkovská

Pracovníci bezpečnostní agentury hlídají čekárnu a její okolí každý den od 9 do 21 hodin, výjimku tvoří pouze vánoční svátky, kdy je doba upravena. Krom klasického dohledu na chování v čekárně, kontrolují i okolí autobusového stanoviště. Největší problémy zatím byly s lidmi bez domova. A to jak uvnitř čekány, tak venku.

Infuzní stacionář Nemocnice Třinec
V Nemocnici Třinec zvedli kapacitu infuzního stacionáře. Zkrátily se tím čekačky

Pracovníci ostrahy mají kompetence k tomu vyřešit konfliktní jednání, včetně výtržnictví. Během května se jim podařilo vlastními silami usměrnit chování nepřizpůsobivých občanů až na tři vyhrocené případy, kdy musela být přivolána policie. Pro srovnání, v lednu vyjížděli policisté na autobusák 123x. Poté, zde byla umístěna hlídka.

Tu v květnu nahradila soukromá agentura. „Občané poukazovali na to, že k tomuto mělo město přistoupit dříve a kvitují, že strážníci budou nyní více tam, kde je jich taky potřeba. Vše je však otázkou peněz. Snažili jsme se jít jinou cestou (např. prodloužení doby, kdy mohli lidé bez domova využít služeb azylových domů v době zimních měsíců a velkých mrazů), ale situace se již stala neudržitelnou,“ tvrdí tiskový mluvčí města Stanislav Cieslar.

Vizualizace možné budoucí podoby interiéru i exteriéru vědecko-výzkumného parku Eden Silesia, který má vyrůst na okraji Karviné.
Novostavby s otazníky: kontroverzní projekty z peněz EU v Moravskoslezském kraji

Ostrahu zajišťuje agentura R&T Limited s.r.o. Město za službu agentury zaplatí více než 1,1 milionu korun za rok. Smlouvu uzavřelo na dobu určitou do 30. dubna 2025. Magistrát po roce fungování vyhodnotí, jak efektivní bylo najmutí ostrahy a zdali přineslo očekávané výsledky a podle toho bude v opatření pokračovat nebo nikoliv.

„Tímto krokem chceme zvýšit úroveň a kulturu cestování. Věřím, že přítomnost zaměstnanců ostrahy bude působit i preventivně, a to včetně výtržnictví,“ dodala primátorka.