O vyhnání dobytka, letních pracích, oslavách sv. Jana, dožínkách či stávění máje si v pátek povídali třinečáci hezky v nářečí po naszymu. Oblečeni v krojích pak připravovaly Hedvika Onderková a Kateřina Hamroziová z Mostů u Jablunkova fenomén zdejšího kraje – smažení svatodušní vaječiny.

Nejvíce dotazů z publika na etnografku Lucií Kaminskou padalo v souvislosti tím, jak je to se stavením májky a kdy se vlastně vaječina smaží. Účastníci se dozvěděli, že je to pohyblivý svátek stejně jako Velikonoce. A vaječina, ta se smaží 50 dní po Velikonocích, což většinou vychází na květen až začátek června. Zajímavostí je, že ač by se dalo očekávat publikum, kde převládá starší generace, tak zájem o tradice projevil i velký počet mladých návštěvníků.

Umělá inteligence pomáhá oživit tradice

Cyklus Žijme / Żyjmy po naszymu se váže k historii a tradicím, které propojili programátoři a výtvarníci s umělou inteligencí.

K návštěvníkům tak hovoří górole, které vytvořil výtvarník Pavel Skorkovský z Divadla v Českém Těšíně. Jmenují se Janek a Hanka a provázejí celým cyklem. Janek hovoří po naszymu a Hanka spisovnou češtinou.

Cyklus navazuje na dva předchozí roky, kdy knihovna v roce 2022 začala pořádat cyklus „po naszymu je fajnie“ a ten se věnoval převážně regionálnímu nářečí. „V roce 2023 jsme se zaměřili na osobnost spisovatele, dramatika a básníka Adama Wawrosze, který veškerá svá díla psal v nářečí. Letos jsme ale cyklus posunuli dál a myšlenka spočívá v tom, abychom „po naszymu“ nejen mluvili, ale také žili. Protože je náš kraj ojedinělý a měli bychom uchovávat jeho tradice a zvyky. Jedním z těchto zvyků, který přetrvává, je právě smažení svatodušní vaječiny. Objevuje se pouze v našem regionu,“ vysvětluje Adéla Majerová z třinecké knihovny.

Youtube kanál v nářečí

Kromě čtyř přednášek paní Kaminské se pod hlavičkou Žijme / Źyjmy po naszymu uskutečnily i jiné akce, například uvedení 6. dílu detektivní série TRUJKUNT spisovatele Petra Sagitaria z Jablunkova. „Za měsíc budeme mít přednáku Tómka Sochackého „Po naszymu tam a tu“. Tómek Sochacki je úspěšný youtuber a má také svůj facebookový kanál, kde se komunikuje pouze v nářečí. Jelikož je Polák, přijede srovnávat rozdíly a shody v nářečí na polské a české straně Těšínského Slezska,“ dodává Majerová.

Den po konání akce s vaječinou se uskutečnil workshop v Malé galerii v knihovně, který se jmenoval Tvořme po naszymu. Byl o něj takový zájem, že se přidával ještě odpolední workshop. Děti malovaly na sklo, vytvářely modrotisk a každý mohl obléci Hanku nebo Janka. Tím tedy došlo k propojení knihovny a Malé galerie, která patří pod knihovnu. (Knihovna má na starosti i Galerii města Třince, pozn. red.).