„Bohužel musím konstatovat, že k závěru roku 2009 se platební morálka nájemníků městských bytů zhoršila. Přibývá počet dlužníků relativně malých částek v řádu jednoho nájmu, ale objevují se i nájemníci, kteří dluží částky výrazně vyšší,“ řekl redakci místostarosta Radim Kozlovský.

Dluh je zpátky nad třemi miliony

V minulých letech i v první polovině roku 2009 se částku podařilo snižovat. Poté ale nastal zlom. Zatímco k poslednímu červnu nájemníci dlužili 2 315 914 korun, na konci října dosáhly celkové dluhy už 3 067 775 korun.

V podstatě se tak vrátily na úroveň z prosince 2008, kdy pohledávky za nájemníky činily 3,03 milionu. - více ZDE

„Na zhoršení platební morálky nájemníků se bezpochyby podepsala rostoucí nezaměstnanost a problémy firem vzniklé hospodářskou krizí. Správa majetku města se snaží tyto dlužníky kontaktovat a řešit splacení dluhu třeba splátkovým kalendářem. Pokud není s dlužníky možná dohoda a své závazky opakovaně neplní, přistupujeme k výpovědi nájemní smlouvy,“ uvedl Kozlovský s tím, že vypovězení smlouvy je až poslední variantou, kdy není možné se s nájemníkem nijak domluvit.

Bydlení od ledna podraží

„Pokud dodrží splátkový kalendář a projeví snahu, my mu ten byt v žádném případě nebereme. Pokud to není nutné, nepřistupujeme ke zbytečným sankcím,“ poznamenal třinecký místostarosta.

Radní v Třinci už před časem rozhodli o výši nájemného v městských bytech v letech 2010 až 2012. Podle vedení města zvolili nejcitlivější ze tří variant, důvodem je právě ekonomická krize. - více ZDE

Nájemné se zvýší na povolené maximum, to však bude dosaženo až v roce 2012. Nájemníkům bude od ledna příštího roku poskytnuta sleva, i tak ale budou platit více než dosud. Zda se to projeví na celkovém dluhu, který město eviduje, bude jasné za několik měsíců. „Teď to těžko můžeme odhadovat,“ řekl Kozlovský.

V Jablunkově je neplatičů pětadvacet

Dluhy nájemníků se zvyšují i v Jablunkově. „V porovnání s listopadem 2008 dluh na nájemném v městských bytech vzrostl za rok o 60 745 korun,“ upřesnil v úterý Vladislav Janiczek z odboru místního hospodářství. Dodal, že ke konci listopadu 2009 se jednalo o částku 200 758 korun. „Tato částka je oproštěna od penále z prodlení a není zde zahrnut dluh za poskytnuté služby,“ řekl.

V Jablunkově je specifická situace v tom, že město právě odprodává byty do soukromého vlastnictví stávajícím nájemníkům. Ti se snaží nic nedlužit, aby nepřišli o možnost byt odkoupit. Uvedené údaje jsou podle Janiczka v nepoměru k listopadu 2008, kdy počet posuzovaných bytů byl větší o přibližně 150. „Lze konstatovat, že počty neplatičů se nenavyšují a dluh na nájemném je evidován u 25 nájemníků,“ tvrdí Janiczek.