„Manuálně a uživatelsky nenáročné pumpy z nerezu mohou využívat nejen cyklisté, ale poslouží i koloběžkářům, maminkám s kočárky či lidem na invalidním vozíku. První městské cyklopumpy byly rozmístěny v blízkosti stojanů na kola tak, aby byl umožněn dostatek prostoru pro manipulaci a přístupu ke kolu, kočárku či vozíku," popsala mluvčí třineckého magistrátu Šárka Szlaurová. Podle vedení města je zprovoznění pumpiček jedním z kroků vedoucích ke zlepšení podmínek pro cyklistickou dopravu v Třinci.

„Cyklistická doprava je jedním z nejvýraznějších článků čisté mobility a chceme, aby se jí v Třinci dařilo. Přimět lidi, aby častěji přesedlali ze svých vozů na kola, je snahou mnoha měst a Třinec v tomto není výjimkou," uvedla starostka Věra Palkovská.

Pumpy jsou hlídané

Podle ní je nutné vytvořit přijatelné, bezpečné a komfortní podmínky k tomu, aby lidé na krátké vzdálenosti používali častěji jízdní kolo než motorové vozidlo. „Vše zapadá do naší snahy rozvíjet a podporovat čistou mobilitu a tím krok po kroku snižovat podíl automobilové dopravy na znečišťování ovzduší," dodala starostka Třince.

Pumpy jsou vybaveny mutlifunkční hlavou. Měly by tak být schopné obsáhnout všechny typy běžných ventilků. „Zařízení by mělo být odolné proti vandalismu a nevyžaduje zvláštní údržbu. Všechny tři pumpy jsou umístěny pod dohledem kamerového systému," uzavřela mluvčí třineckého magistrátu Šárka Szlaurová.