Důvodem vzniku třineckého Centra sportovní kardiologie jsou náhlé srdeční zástavy a úmrtí u mladých sportovců. Tato pracoviště mají napomáhat ke snížení počtu nečekaných úmrtí. Samotný sport však není příčinou problému, ale může zhoršit vývoj nebo spustit akutní zhoršení nepoznaného srdečního onemocnění.

Novým domovem pro včely je rekultivovaná část skládky v Třinci.
Včely mají v Třinci nový domov. Na bývalé skládce odpadu

Třinecké Kardiocentrum není určené pro širokou veřejnost, ale pro sportovce se srdečními obtížemi. „Centrum je určeno pro aktivní sportovce starší patnácti let, kteří potřebují dořešit určité kardiologické odchylky či potíže. Nejdříve musí projít základním vyšetřením u svých lékařů a při nutnosti dalšího řešení může sportovec oslovit nás a uděláme vše, co je potřeba,“ vysvětluje vedoucí lékařka Kardiocentra Bogna Jiravská-Godula.

Jedním z pacientů byl osmnáctiletý Jakub Zapletal, který se začal ve svých sedmi letech věnovat hokeji. Dnes studuje na floridské univerzitě, kde i při studiu závodně hraje. Avšak při pravidelném zátěžovém testu mu jeho lékař odmítl vydat potvrzení o zdravotním stavu. „Výsledky vyšetření neodpovídaly požadovaným parametrům. Byl to pro mě šok, zdravotní problémy jsem nikdy neměl. Kdybych se tehdy nedostal do péče třineckých odborníků, asi bych musel s hokejem úplně skončit,“ vzpomíná Jakub Zapletal.

Některé lázně už další klienty s vouchery od státu nepřijímají, oznamují to na svém webu
Do lázní s voucherem od státu? Manželé z Olomouce nepochodili

Srdeční onemocnění nepostihují pouze starší lidi. Mohou jimi trpět i mladí sportovci, a proto je nutné nepodceňovat příznaky, jako je bušení srdce, bolest na hrudi, zvýšená únava, náhlé mdloby nebo kolapsy. „Nebezpečné a často podceňované jsou i přecházené virózy, které mohou způsobit zánět srdečního svalu,“ dodává lékař Otakar Jiravský z třineckého týmu Centra sportovní kardiologie.

Centra nejsou primárně určena pro preventivní testování klubů či jednotlivců ani pro zajištění akutní péče pro sportovce. Jejich smyslem je poradenská činnost s lékaři v první linii.

Tereza Liczmanová