„Je méně lidí než loni, méně se kupuje. Asi se projevuje krize,“ poznamenala Třinečanka Kamila Vičíková ze stánku „Sedmikráska“. „Nic moc, loni to bylo lepší,“ prohlásil muž, který na náměstí obcházel obchodníky s kočárkem.

Zdaleka ne všichni návštěvníci to ale viděli tak černě. „Lidí je plno, jenže málo vydělávají. Uvnitř jsou ukázky řemesel, to je v pořádku, to se mi líbí,“ uvedl 62letý muž, který se představil jako Pišta. Výrobky, které nabízeli stánkaři na náměstí, se mu naopak nezamlouvaly. Podle něj patří na tržiště, které provozují cizinci. „Procházím se a koukám, jak lidi kolem těch stánků blbnou,“ pravil.

„Jestli se mi to líbí? Ale jo, je tu dost věcí. Přišla jsem se podívat s vnoučaty, jsem spokojená,“ řekla Dana Mrozková, která je v Třinci doma. U stánku s medovinou postávala rodinka z Nebor. „Koupili jsme si ji na zahřátí. Já vám můžu říct tak akorát: Šťastné a veselé Vánoce,“ uvedla žena na otázku, jak se jí zamlouvá letošní jarmark.

Pavel Křak z Raškovic nabízel vlastnoručně vyrobené dřevěné hračky. „Letos je to trošku slabší, ale až tak špatné to není. Nestěžujeme si,“ řekl Křak, jenž pamatuje prakticky všechny Mikulášské jarmarky. „Jsem tu od začátku, tedy od roku 2002, kdy to bylo poprvé,“ uvedl. Výrobu hraček v kulturním domě tentokrát nepředváděl. „K tomu je zapotřebí i bruska, a to nejde,“ vysvětlil.

Část návštěvníků zamířila do sousední Galerie Trisia, ve které právě probíhala výstava s názvem Mezi město. Připravila ji Fakulta umění Ostravské univerzity. „Návštěvnost je opravdu trošku vyšší. Jsou to hlavně studenti, ale byli tu dokonce i místní malíři, kteří přišli na jarmark,“ pochvalovala si pokladní.