Dělníci, kteří nyní pracují na rekonstrukci hřbitovní zvonice v Tyře, objevili před Dušičkami tajemnou plechovou skříňku.

Ta se ukrývala ve věži hřbitovní zvonice, která byla postavena téměř před sto lety a to už v roce 1925. Shodou okolností ji předali krátce po nalezení do rukou starostky Třince Věry Palkovské.

„Byla to nečekaná souhra náhod. Vydali jsme se ve čtvrtek zkontrolovat, jak jsou připravena místa posledního odpočinku na Dušičky, a při návštěvě hřbitova v Tyře na nás čekalo obrovské překvapení. Zástupce zhotovitele mi předal nevzhlednou zaprášenou kovovou krabičku, kterou zedníci právě objevili ve věži zvonice,“ řekla starostka Věra Palkovská.

Schránka byla otevřena následující den za účasti historiků z Muzea Těšínska. Ukrývala tehdejší evropská platidla, fotografie, pamětní spis z roku vystavení zvonice a několik dalších dokumentů.

„Tyrský nález obsahoval celkem 25 bankovek a 9 mincí včetně nejstaršího a nejcennějšího rakousko-uherského florénu z roku 1861, polských a říšských marek či nouzových plebiscitních těšínských platidel. Součástí obsahu schránky byla i obálka s dalšími platidly a dokumenty z roku 1960, kdy se kaple v Tyře opravovala. Písemnosti mimo jiné zaznamenávají popis obnovy kaple v letech 1959 až 1965, ale obsahují i statistické údaje o počtu obyvatel, množství zemědělských strojů a dokonce se zmiňují i o tom, kolik domácností v Tyře mělo v roce 1960 rádio,“ popsala mluvčí Třince Šárka Szlaurová.

Nález bude představen zastupitelům města na nejbližším zasedání. Originály spisů pravděpodobně poputují do Muzea Těšínska a rozšíří jeho sbírkový fond. Mince a bankovky zřejmě zůstanou městu.

„Nález, který jsme si pracovně nazvali tyrský poklad, byl velkým překvapením pro všechny. Obsah schránky má pro nás velkou historickou hodnotu, protože Třinec je mladé město a každá stopa z minulosti našeho města je pro nás opravdu významná. Jsme vděčni za každý takový nález, který dokumentuje historii a tradice našeho města, neboť to jsou kořeny, z nichž Třinec vyrůstá, na kterých stojí a které nás spojují s minulostí. Teď přemýšlíme o tom, jak nález zpřístupnit veřejnosti, abychom se z něho mohli těšit všichni,“ dodala Palkovská.