Modernizaci kamerového systému za více než deset milionů korun teď mají za sebou v Třinci. „Rozhodně nejde o to hlídat lidi, co kde dělají. Jde především o dodržování veřejného pořádku a o zvýšení bezpečnosti ve městě. Původní kamerový systém s nízkým rozlišením už nevyhovoval současným požadavkům z hlediska technického i co do počtu kamer. Nový systém je na mnohem vyšší úrovni, zlepšilo se jeho technické zázemí, zvýšila se kvalita přenosu a rozšířil se i počet kamer,“ vysvětlil náměstek primátorky Třince Ivo Kaleta.

Zdůraznil, že místa, která jsou nově intenzivněji pod dohledem, vytipovala na základě analýzy městská policie společně se státními policisty. Kamery tak budou nově monitorovat například parčík na náměstí Míru, Koperníkovu ulici či některá místa v lesoparku. Pod jejich dohledem ale bude i dopravní bezpečnost v blízkosti škol nebo silniční provoz na vytížených příjezdových komunikacích do města v Oldřichovicích či v Konské.

Celkem nyní monitoruje dění v hutnickém městě 45 moderních digitálních kamer.

„Strážníci nemohou být logicky non-stop všude, proto nám kvalitní kamerový systém velmi pomůže. Městská policie tak bude moci ještě pružněji reagovat na zaznamenané přestupky ve veřejném pořádku a obsluha tam může okamžitě poslat naši hlídku, která je poblíž, případně může informovat o zaznamenaném protiprávním jednání kolegy z policie,“ potvrdil šéf třineckých strážníků Josef Kužma.

Kamer přibylo i ve Frýdku-Místku

Ve Frýdku-Místku se do celkové modernizace kamerového systému pustili před čtyřmi lety. Digitalizace přinesla i možnost navýšení počtu kamer, aktuálně dohled nad veřejným pořádkem zajišťuje 84 kamer. Většina je pohyblivých a umožňujících mnohonásobné přiblížení. Servis zajišťují technické služby, obrazovky nepřetržitě sledují strážníci.

„Kamery pomáhají rychle a efektivně reagovat na protiprávní jednání, záběry mohou sloužit nejen jako důkazní prostředek při šetření trestných činů nebo přestupků, ale i k jejich odhalování nebo zabránění,“ řekl primátor Michal Pobucký s tím, že záznamy z kamer jsou v případě potřeby poskytovány policii nebo správnímu orgánu.

Například začátkem června ve všední den kolem půl druhé v noci zaznamenaly kamery výtržnictví několika mladíků u frýdeckého vlakového nádraží. Posilněni alkoholem v pivním baru Čekanka se při odchodu z podniku rozhodli převrátit kontejnery na rohu Nádražní ulice. Jeden z mladíků na ně následně močil. Strážníci byli na místě do pěti minut. Mladíci museli uvést kontejnery do původního stavu a navíc si vysloužili i blokovou pokutu.

Městský kamerový dohledový systém se podle radnice osvědčil i ve Frýdlantu nad Ostravicí, i nadále by se měl rozšiřovat. Městskou policii tam nemají, kamery obsluhují státní policisté.