Vesnici, na jejímž katastru se právě modernizuje rozvodna Lískovec, pomohli jako dobří sousedé také energetici, na nové lampy přispěli prostřednictvím Nadace ČEZ 50 tisíci korunami.

Dvě lampy už nyní osvětlují Oranžové hřiště, které obec vybudovala před dvěma roky – také díky příspěvku Nadace ČEZ – za místní restaurací, třetí rozzářila zpomalovací práh na místní komunikaci a další dvě budou svítit lidem na procházky po silnici podél řeky Olešné.

„Je to náš první test solárních lamp v rámci veřejného osvětlení. Pokud budeme spokojeni, mohli bychom je při obnově osvětlení v obci využívat častěji,“ říká starosta Žabně David Hejneš. LED lampy mají výkon 15 wattů a svítivost 3000 lumenů.

Energetici podporují veřejně prospěšné aktivity ve vesnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou dlouhodobě. V minulých letech získala obec více než 100 tisíc na anglické kurzy pro děti, vloni Nadace ČEZ přispěla Žabni bezmála 150 tisíc na vysázení ovocných alejí. Energetici obci také každoročně přispívají na nasvícení a výzdobu veřejných vánočních stromů.