ČTK to řekli mluvčí společnosti Dušana Chreneková a šéf odborů František Ligocki. Podle dřívějších informací se letos mzdy kvůli krizi nezvýší. V největší hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava bude kolektivní vyjednávání pokračovat příští týden.

Podle mluvčí Třineckých železáren má současná kolektivní smlouva interní charakter. „Nebudeme proto její obsah komentovat, a to na základě dohody obou stran,“ uvedla. Již dříve uvedla, že k navýšení mezd nejspíše kvůli dopadům krize nedojde. „Pro nás bude prvořadé udržet zaměstnanost, nechceme nikoho propouštět, proto navyšovat mzdy od ledna určitě nebudeme,“ řekla na konci prosince ČTK Chreneková.

Ligocki ČTK sdělil, že odboráři jsou s podpisem smlouvy spokojeni. „Při složitosti současné situace mám za to, že vyjednaná kolektivní smlouva je pro nás dobrá,“ uvedl Ligocki. Dotaz, jestli došlo k navýšení mezd, rovněž nechtěl komentovat.

Třinecké železárny se v loňském prvním pololetí propadly do ztráty 169,3 milionu korun. Předloni firma hospodařila se ziskem 1,2 miliardy korun. V současné době zaměstnává přes 5 000 lidí. Průměrná mzda v polovině minulého roku činila 27 400 korun.