Opozice totiž podala návrh na prominutí dluhu ve výši 250 tisíc korun vozíčkáři Miroslavu Vackovi, který provozoval chráněnou dílnu v městském objektu bývalé mateřské školy Nad rybníkem ve Frýdku. Čtvrt milionu korun má vozíčkář městu zaplatit na sankcích, protože nestihnul svou chráněnou dílnu včas vystěhovat z budovy města. Náměstek primátorky Michal Pobucký (ČSSD) však přišel s tím, že vozíčkář Miroslav Vacek údajně má být vyšetřován kvůli výrobě a distribuci drog, a proto by mu prý město prozatím tuto pohledávku promíjet nemělo.

V kauze Vacek jde o to, že město po jedenácti letech vypovědělo firmě Vacek corporation nájem, a to s vysvětlením, že se prý vozíčkáři o objekt města nestarali. Budovu bývalé školky má nyní od města koupit frýdecko-místecká firma Bezan. Pro chráněnou dílnu, která zaměstnávala několik desítek zdravotně postižených lidí to v podstatě znamená její konec. Kauze se věnovala i Česká televize v pořadu Reportéři ČT a za své nezvládnuté vystoupení před kamerou se poté primátorka města Eva Richtrová (ČSSD) veřejně omlouvala s dodatkem, že za její selhání však mohou novináři. - přečtěte si také: Opozice vyzvala promátorku, aby rezignovala na funkci

Na pondělním zasedání zastupitelstva města opozice požádala o to, aby město vozíčkáři Miroslavu Vackovi prominulo sankce spojené s neoprávněným užíváním objektu, v němž podnikal. „Mám zato, že je Miroslav Vacek potrestán už dost. Jeho firma končí, utrpěl nemalou morální i ekonomickou škodu. Proto navrhuji, aby zastupitelstvo rozhodlo o prominutí jeho dluhu vůči městu ve výši 250 tisíc korun,“ navrhnul zastupitel Petr Konůpka (ODS).

Na to však zareagoval náměstek primátorky Michal Pobucký (ČSSD): „Mám informaci, že orgány činné v trestním řízení se zabývají možnou výrobou a distribucí omamných a psychotropních látek, ke které mělo docházet v prostorách firmy Vacek corporation,“ sdělil zastupitelům náměstek primátorky. Poté navrhnul, aby do doby, než policie ukončí šetření, zastupitelé o případném odpuštění této pohledávky nerozhodovali. „Ať peníze neskončí někde, kde by neměly,“ dodal Michal Pobucký.

Ačkoliv se Miroslav Vacek okamžitě hlásil o slovo, aby se k tomuto nařčení vyjádřil, radní ho ignorovali a stejně tak posléze i žádost zastupitele Josefa Vojvodíka (KDU-ČSL), aby k tomuto obvinění vozíčkář mohl na zastupitelstvu promluvit. Teprve až když už zastupitelé začali hlasovat o odpuštění dluhu, se Josef Vojvodík své žádosti domohl. „Omlouvám se, neviděl jsem, že se hlásíte,“ sdělil náměstek primátorky Petr Cvik (ČSSD), který schůzi řídil. Pozastavil hlasování a s dodatkem: „ Ať si tu uděláme tu demokracii,“ udělil slovo Miroslavu Vackovi.

„Je to vrchol, kam až toto jednání dospělo. Jsem jedním z největších odpůrců drog a je úplný nesmysl tvrdit, že bych je vyráběl nebo distribuoval. O žádném trestním řízení nic nevím. Proti takovýmto nařčením se budu bránit,“ řekl Miroslav Vacek. Poté zastupitelé hlasovali o odpuštění Vackova dluhu vůči městu, tento návrh ale neprošel a vozíčkář tudíž bude muset 250 tisíc korun na sankcích městu zaplatit.

Posléze se ukázalo, že vozíčkář sice drogy nevyrábí, nicméně ho přesto někdo udal. Frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec k případu sdělil: „Policie ČR obdržela oznámení, že ve firmě Vacek corporation možná dochází k výrobě a distribuci drog. Policisté proto okamžitě v pondělí 30. listopadu případ na místě prošetřili, ale nenašli žádný důkaz, že by se toto obvinění zakládalo na pravdě. Celá věc proto byla odložena. Informace o tom, kdo oznámení učinil, však nemohu poskytnout,“ sdělil Ivan Žurovec.

Kam dál?

Vozíčkář: Město zlikvidovalo naši chráněnou dílnu

Klub ČSSD se zastal primátorky Richtrové