„Je mi velikou ctí, že vám mohu předat toto ocenění u příležitosti pětašedesátiletého vítězství ve světové válce. Výnos o jejich udělení podepsal prezident Ruské federace,“ řekl přítomným generální konzul Valerij Děrgačev, který pak osobně přítomným veteránům předal medaile. Mezi navrženými na medaile bylo patnáct veteránů žijících v okrese Frýdek-Místek a 18 veteránů z okresu Nový Jičín.

Mezi přítomnými byl také dvaaosmdesátiletý Karel Vatolík z Frenštátu pod Radhoštěm. „Do války jsem se dostal vlastně náhodou. Tehdy jsme žili na Slovensku a já jsem se v Dubnici nad Váhom učil jako soustružník. Pak jsem měl nějaký malér, byl jsem zavřený, následně se mi podařilo utéct a připojil jsem se k jedné skupině, a tak jsem se dostal do války,“ prozradil Vatolík s tím, že tehdy mu bylo sedmnáct let. „Také se na mě většina dívala jako na kluka. V této skupině jsem byl pověřen donášením zdravotnického materiálu,“ dodal válečným veterán, který celou válku prožil na Slovensku. „Já jsem se narodil v Praze, ale ještě jako batole jsme se stěhovali na Slovensko, kde jsme zažili válku a přes další místa jsme se na důchod s manželkou usídlili ve Frenštátě pod Radhoštěm, odkud moje žena pochází,“ doplnil Vatolík.

Váleční veteráni dostali mimo medailí i drobné dárky měst Frýdku-Místku a Nového Jičína. „Já již patřím k té generaci, která druhou světovou válku nezažila. Dovedu tedy pochopit naše děti a vnuky, kteří tuto válku berou jako něco dávného z minulého století,“ řekla primátorka Frýdku-Místku Eva Richtrová. „Ale pokud tito lidé žijí, měli bychom jim neustále děkovat za to, že můžeme žít v klidu a míru. Taková medaile, která je dokonce podepsána prezidentem Ruské federace, má význam nejen pro tyto veterány, jako ocenění toho, co tehdy s nasazením života učinili, ale je to i připomenutí pro nás pro všechny. Protože ne všude ve světě je samozřejmé, že se žije v míru,“ uzavřela primátorka.