Například v Třinci se hrdinům z druhé světové války dostalo oficiálního přijetí na radnici, v Jablunkovské ulici se poté konal pietní akt u pomníku se jmény 83 obětí první světové války.

Deník včera oslovil několik lidí různého věku s otázkou, zda a proč si válečných veteránů váží.

„Jsou to vojáci v důchodu, kteří byli ve válce. Pokud to jsou veteráni, museli zažít i Hitlera a všechny ty válečné hrůzy," pravil 12letý Filip Baďura. Jeho kamarád David Fridrich, který rovněž chodí do sedmé třídy, poznamenal, že se o dni věnovaném válečným veteránům mluvilo ve škole. „Víme o tom. Myslím, že určitě si zaslouží úctu. Bojovali za naši zem," prohlásil David Fridrich. Válečných veteránů si například hodně váží dvaačtyřicetiletá Naďa Kožušníková z Frýdku-Místku. „Podle mého názoru by se těmto válečným hrdinům, kteří za druhé lidi nasazovali v bojích životy, mělo věnovat daleko více prostoru. Zapomínat by se na ně zcela určitě nemělo. To by byla velká chyba," zamyslela se Naďa Kožušníková.

Žena: Udělali něco pro nás všechny

Devětadvacetiletý Mario Schüler měl obdobný názor. „Projev úcty je namístě," pravil. Dodal ale, že žádných akcí ve spojitosti s válečnými veterány se nezúčastňuje.

„Vážím si jich, protože si myslím, že pro nás všechny a pro republiku něco udělali," řekla Deníku důchodkyně Jana, která nechtěla prozradit své celé jméno. Míní, že „projev vděku by měl být větší", a naznačila, že se jí líbily například záběry ze vzpomínkové akce, kdy hold pamětníkům bojů vzdávala sama anglická královna. „U nás by to mohlo být lepší," tvrdila žena. „Já si válečných veteránů rozhodně vážím. Válčili, padali, to byla hrůza první i druhá světová válka. Je mi šestaosmdesát, takže já to taky pamatuju. Byly to hrůzy," opakoval další oslovený důchodce. „Nešlo jen o to, že ten člověk bojoval, ale i o to, že rodiny trpěly. Jedly se syrové brambory, zkrátka co se dalo," vzpomínal muž, který zažil druhou světovou válku.

Den válečných veteránů si v Třinci připomněli členové Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a Sdružení válečných veteránů. U památníku, který byl odhalen v roce 1932 a v roce 2009 prošel kompletní rekonstrukcí, si během pietního aktu společně s vedením města připomněli také letošní sté výročí vypuknutí první světové války. „Je třeba tato fakta z minulosti stále připomínat, a dbát na ně zvlášť v dnešní neklidné době, kdy na řadě míst světa hoří lokální konflikty," uvedla starostka Věra Palkovská.